Stok yönetimi ve stratejik satın alma
Stok management and strategic purchasing
  1. Tez No: 265280
  2. Yazar: BURHAN BİLGE BAŞYAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER İSKENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde dünya ekonomisi açısından üretmek veya bunları pazarlamak işletmeler açısından yeterli gelmemektedir. Artan işletme sayısının bir sonucu olarak işletmeler arası rekabetin arttığı söylenebilir. Artan rekabetin etkisiyle işletmelerin üretim, yönetim ve pazarlama alanlarında maliyet düşürücü önlemler alması bir zorunluluk haline gelmiştir. İşletmeler, maliyetlerini daha da düşürebilmek adına kaynaklarını tüketirken avantaj sağlayabilecekleri stok yönetimi ve satın alma stratejileri üzerine yoğunlaşmışlardır. İşletmelerinin maliyet yapısı incelendiğinde satın almanın önemi de ortaya çıkmaktadır. Özellikle üretim işletmelerinde satılan malların maliyeti içindeki en büyük pay satın alınan malzeme ve hizmetlere aittir. Bu çerçevede stratejik satın alma işletmelerin uzun dönem hedeflerini başarma yeteneklerinin bütünüdür. Diğer bir ifade ile var olan fırsatları en uygun şekilde değerlendirerek stratejik ve operasyonel kararların planlanması, uygulanması, değerlendirilmesi ve kontrolü sürecidir.Stratejik satın alma stok yönetimi ile başlayan ve modern tedarik süreçlerini kullanan bir yöntemdir. Bu çalışmada öncelikle işletmeler için oldukça önemli olan stok yönetimine ilişkin kavramlar ile satın alma stratejilerine yönelik kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra tedarik süreçlerinde karşılaşılabilecek risklere değinilerek iyi bir satın alma stratejisi hazırlanmasına ışık tutulabilecek bilgiler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in point of the world economy; producing or marketing is not satisfying anymore for the company. Number of companies are increasing rapidly day by day, as a result of this, the competition between companies is heating up even more. It becomes an essantial cost cutting measures which belong to production with the effect of increasing competition. In order to reduce production costs, the companies have been consantrating on stock management and purchasing strategies that they can earn when they spend their resource. Analising companies? cost structure shows the importance of purchasing. Especially for manufacture companies, the biggest proportion of production costs are costs of materials and services. In this context, strategic purchasing is aggregate of the abilities to success long-term strategic objectives of companies. In other words, it is the process of planning, implementing, evaluating and controlling of strategic and operational decisions by evaluating opportunities on the most appropriate way.Strategic purchasing is a method starting with inventory management and using modern procurement processes. In this study primarily the concepts of stock management and strategic purchasing has been explained which is vital for the companies. Afterwards the risks can be faced and supplier relationships has been refered. And finally the general informations has been given which can be ligthed on preparation of a good purchasing strategy.