Güneş enerjisi yatırımlarında, satın alma süreçlerinin performansını etkileyen kritik faktörlerin belirlenmesi
Determination of critical factors affecting the performance of procurement processes in solar energy investments
  1. Tez No: 950106
  2. Yazar: ENES ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma akademik ve enerji alanındaki piyasa firmaları olmak üzere 2 ayrı alanda gerçekleşmiştir. Enerji alanında çalışan 5 farklı firmadan en az 8 yıl tecrübeli 9 kişi ile yüz yüze görüşme sağlanarak 8 ana soruda tüm süreçlerin değerlendirilmesi alınmış ve bu süreçlerde yaşanan zorluklar tanımlanmıştır. Akademik alanında 2 farklı üniversiteden alanda çalışma gerçekleştirilen 4 farklı akademisyon görüşü alınarak rapor edilmiştir. Genel olarak satın alma süreçleri, Satın alma stratejisinin önemi ve doğru planlama ile bu süreçlerin iyileştirilmesi konuları, bütçe planlamasının önemi, doğru tedarikçiyi belirlemedeki önem, sipariş aşamasında yaşanan zorluklar, ürün depolamasının ve stok takibinin önemi, şirketteki tüm birimlerin iş planlamasının doğru ve zamanında yapılmasının satın alma süreçlerine etkisinin raporlanması sağlanmıştır. Tüm bu konularda yaşanan zorlukların ve aksaklıkların giderilmesi için görüşmedeki profesyoneller tarafından öneriler ve düşünceler alınarak görüşmeler sonlandırılmış ve rapor edilmiştir. Satın alma sürecindeki performansı etkileyen en kritik faktörlerden biri, şirket içinde tüm birimlerin iş planlarını ve projelerini sistemli bir şekilde takip etmesi olarak öne çıkmaktadır. Satın alma süreci, üretim, lojistik, finans ve satış gibi farklı birimlerin koordinasyonunu gerektirir. Öte yandan, satın alma kararları, uzun vadeli stratejik planlarla uyumlu olmalıdır. Proje takibi sayesinde, ihtiyaç duyulan malzeme veya hizmetlerin zamanında ve en uygun maliyetle temin edilmesi sağlanır. Tüm birimlerin sistemli iş planları sayesinde, tedarik zincirinde yaşanabilecek aksaklıklar önceden öngörülebilir. Bu durum projelerin olası risklerinin daha etkin bir şekilde yönetilebilmesine imkan tanımaktadır. Tüm birimlerin iş planlarını sistemli şekilde takip etmesi, satın alma sürecinin etkinliğini artırır, maliyetleri düşürür, riskleri azaltır ve stratejik hedeflere ulaşmayı kolaylaştırır. Bu nedenle, güçlü bir proje yönetimi, dijital sistemlerin entegrasyonu ve departmanlar arası uyum, şirketlerin satın alma süreçlerinde rekabet avantajı elde etmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
In order to determine the critical factors affecting the performance of purchasing processes in solar energy investments, a definition study was conducted by first extracting subheadings on energy and purchasing. Face-to-face interviews were conducted with 5 people with at least 8 years of experience working in the energy field, and all processes were evaluated in 8 main questions, and the difficulties experienced in these processes were defined. Purchasing processes in general, the importance of purchasing strategy and the improvement of these processes with correct planning, the importance of budget planning, the importance of determining the right supplier, the difficulties experienced during the ordering phase, the importance of product storage and stock tracking, the effect of correct and timely business planning of all units in the company on purchasing processes were reported. The interviews were concluded and reported by the professionals in the interview by taking suggestions and ideas to eliminate the difficulties and disruptions experienced in all these issues. One of the most critical factors affecting the performance in the purchasing process stands out as the systematic follow-up of business plans and projects of all units within the company. The purchasing process requires the coordination of different units such as production, logistics, finance and sales. On the other hand, purchasing decisions should be compatible with long-term strategic plans. Thanks to project follow-up, the required materials or services are provided on time and at the most affordable cost. Thanks to the systematic business plans of all units, disruptions that may occur in the supply chain can be foreseen in advance. This situation allows the possible risks of the projects to be managed more effectively. The systematic monitoring of business plans by all units increases the effectiveness of the purchasing process, reduces costs, reduces risks and facilitates the achievement of strategic goals. Therefore, strong project management, integration of digital systems and interdepartmental harmony enable companies to gain competitive advantage in purchasing processes.