Stratejik tedarik zinciri yönetimi : Yap ya da satın al kararı için çözüm yaklaşımları
Strategic supply chain management: Solution approaches for make-or-buy decisions
  1. Tez No: 957336
  2. Yazar: NADİYE NUR ZORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz rekabet ortamında, işletmeler için stratejik tedarik zinciri yönetimi eskisinden çok daha önemlidir. Pek çok işletme için hammadde ve yarı mamul temini ile ilgili kararların yanı sıra, üretim süreçlerinde yer alan ikincil işlemlerin gerçekleştirilmesi için iç ya da dış kaynak kullanımı ile ilgili karar alma süreçleri de kritiktir. Kalite kontrol sürecinde hata tespit edilen ürünlerin ayıklanması, paketleme, etiketleme gibi ikincil işlemlerin işletme içinde mi yapılacağı yoksa dış kaynakların mı kullanılacağı ve dış kaynak kullanılacaksa en uygun tedarikçinin seçimi en stratejik kararlardır. Bu kararlar verilirken, maliyet, kalite, teslimat süreleri ve esneklik gibi kriterler dikkate alınarak tedarik zincirinin verimliliği artırılmalı, sürdürülebilir rekabet avantajı elde edilmelidir. Bu çalışmada, 'yap veya satın al' kararı için bir matematiksel model geliştirilmiştir. Geliştirilen matematiksel model, ikincil işlemlerin işletme içinde mi yapılacağı yoksa dış kaynakların mı kullanılacağını değerlendirilmekte ve dışarıda yapılacak işlemler için en uygun tedarikçileri belirlemektedir. Dış kaynak kullanımında, birden fazla tedarikçi arasından seçim yaparken toplam maliyet, operasyonel sürdürülebilirlik, esneklik ve riskler analiz edilmektedir. Geliştirilen model, maliyet, kapasite, stok ve verimlilik kriterlerine göre en iyi seçeneği belirlemeyi amaçlamaktadır. Matematiksel model ile çözülemeyecek büyük boyutlu problemlerin çözümü için iki aşamalı çözüm yaklaşımı ve genetik algoritma geliştirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, işletmelerin stratejik karar süreçlerine pratik katkılar sağlama potansiyeline sahiptir. Çalışma sonuçları, tedarik zinciri yönetiminde kaynakların etkin kullanımını destekleyerek, işletmelerin maliyetlerini azaltma ve verimliliklerini artırma yolunda önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, strategic supply chain management is more important for businesses than ever before. For many businesses, in addition to decisions regarding the supply of raw materials and semi-finished products, the decision-making processes regarding the use of internal or external resources for the realization of secondary operations involved in the production processes are also critical. The most strategic decisions are whether secondary operations such as sorting, packaging and labelling of products that are found to be defective in the quality control process will be performed in-house or outsourced, and if outsourcing is to be used, the selection of the most appropriate supplier. While making these decisions, the efficiency of the supply chain should be increased by considering criteria such as cost, quality, delivery times and flexibility, and sustainable competitive advantage should be achieved. In this study, a mathematical model is developed for the 'make or buy' decision. The mathematical model evaluates whether secondary operations should be performed in-house or outsourced and determines the most suitable suppliers for outsourcing. In outsourcing, total cost, operational sustainability, flexibility and risks are analyzed when choosing among multiple suppliers. The developed model aims to determine the best option based on cost, capacity, inventory and efficiency criteria. A two-stage solution approach and a genetic algorithm are developed for solving large-scale problems that cannot be solved with a mathematical model. The findings of the study have the potential to provide practical contributions to the strategic decision processes of enterprises. The results of the study will play an important role in reducing the costs and increasing the efficiency of enterprises by supporting the effective use of resources in supply chain management.