Mütareke Dönemi yayın organlarından İfham gazetesi
Publication organs of the period of truce 'İfham newspaper'
- Tez No: 265282
- Danışmanlar: PROF. DR. NÂZIM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
İfham gazetesi ilk olarak 1912-1913 yılları arasında Millî Meşrutiyet Fırkasının yayın organı olarak çıkarılmıştır. Yüzseksen sayı çıkarıldıktan sonra kapanan gazete daha sonra 1919- 1920 yılları arasında bu kez Millî Türk Fırkası için ikiyüz dört sayı olarak neşredilmiştir. Gazetenin sahibi, başyazarı ve Milli Türk Fırkası'nın kurucusu Ahmet Ferit (Tek)'dir.Hasan Vehbi, Mehmet Ali Hüseyin, Hüseyin Ragıp (Baydur) ve Yusuf Kenan'dırGazetenin yayın politikasını da yönlendiren isim Ahmet Ferit'tir. İfham gazetesinin diğer idarecileri İfham'ın bu dönemki yayınında ilk sayısı 23 Temmuz 1919 çıkar; 204 numaralı son sayısı ise 5 Mart 1920 tarihini taşıyor. Pek çok siyasi ve sosyal olayı da içinde barındıran bir dönemde yayınlanan İfham gazetesi tezimin konusunu oluşturuyor.Türk milletinin ateşten gömleği üzerine giydiği bir dönemi ihtiva eden 1919-1920 yıllarına kısaca değinildiği ?Giriş? kısmından sonra çalışmamız üç ana bölüme ayrılır. Birinci Bölüm ?İfham Hakkında? başlığı altında gazetenin şekil ve muhteva özellikleri tanıtılmıştır.İkinci bölüm ise ?Tahlilî Fihristi? ana başlığı altında verilen iki kısımdan oluşur. Bu bölümde İfham gazetesinde bulunan başyazıların ve imzalı yazıların hepsinin önce ?kronolojik? sonra da yazar isimleri esas alınarak -soyadını tespit edebîldiklerimizin soyadına öncelik verilerek- ?alfabetik? bir dökümü yapıldı.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise ?İfham'ın Penceresinden 1919- 1920 Yıllar (Seçilmiş Metinler)? ana başlığı altında verişmiştir.Mütareke dönemi yayın organlarından tezime konu olan ?İfham Gazetesi? isimli çalışmama; sırasıyla ?Dizin?, ?Sonuç? ve ?Kaynakça? kısımlarını da ekledikten sonra noktayı koymuş bulunuyorum.
Özet (Çeviri)
İfham Newspaper was released as a publication of National Constitutional Party within the years of 1912-1913. The newspaper, being closed after 180 volumes, was issued for 204 times for Turkish National party. The owner, lead author and of the newspaper is Ahmet Ferit(Tek),founder of the Turkish National Party. The name who leads the publication policy is Ahmet Ferit also. Other administrators of the newspaper are Hasan Vehbi, Mehmet Ali Hüseyin, Hüseyin Ragıp (Baydur) and Yusuf Kenan.In this publication period, first volume of İfham was issued on 23 July 1919; the last issue of number 204 was published on 5th March, 1920. İfham newspaper, being published in a period including many political and social events is the main topic of my thesis.After the Introduction part referring to the years of 1919-1920 including the period when Turkish republic was wearing ordeal, the study is separated into three main parts. In the first part the form and content properties of newspaper was described under the heading of ?About İfham?.Second part with the heading of ?Index Analysis? includes two sections. In this part we arranhged the editorials and signed articles in first a chronological and then alphabetical on the basis of authors? names- by giving privilege to the surname of the ones whom we consider their surnames.The third part of our study was prepared under the heading of ?İfham from the Window of the years of 1919-1920 (Selected Articles)I finished my study called ?İfham Newspaper?, main topic of my study, one of the publication of the truce period after giving place to the sections of ?Directory?, ?Result? and ?References? respectively.