Akdeniz bölgesindeki beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık ve iş tatmin düzeyleri
Mediterranean region organizational commitment and job satisfaction of physical education teacher level
- Tez No: 265283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, beden eğitimi öğretmenlerinin ?cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, mesleği seçme durumları, mesleğe giriş şekilleri, meslekteki hizmet yılı, toplam görev yaptığı okul sayısı, şu an görev yaptığı okul, görev yeri, meslekteki deneyim ve eğitim durumları? değişkenlerine göre örgütsel bağlılık ve iş tatmin düzeyleri incelenmiştir. Araştırma kapsamına giren beden eğitimi öğretmenleri Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinden toplam 353 kişidir. Bireylerin özlük niteliklerini belirlemek için 12 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemek için 6 ölçekli 23 maddelik ?Örgütsel Bağlılık Ölçeği? (ÖBÖ) ve iş tatmin düzeylerini belirlemek için 20 sorudan oluşan ?Minnesote İş Doyum Ölçeği? (MİDÖ) kullanılmıştır. ÖBÖ ve MİDÖ'den elde edilen puanların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Gruplar arasında anlamlı düzeyde farklı olup olmadığını tespit etmek amacıyla uygulanacak analiz yöntemleri Kaiser Meyer-Olkin (KMO) Testi ve Barlett's Testi yardımıyla tespit edilmiş; faktör yükleri ve maddelerin Cronbach Alfa Katsayıları belirlenmiştir. İkili gruplarda anlamlılık durumu tespit etmek amacıyla Mann-Whitney U, çoklu gruplarda Kruskal-Wallis H uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.Sonuç olarak araştırma bulgularına göre beden eğitimi öğretmenliğinin hizmet yılları ile iş tatmini arasında, öğretmenlik yaptıkları okulunun seviyesi ile hem iş tatmini hem de örgütsel bağlılık düzeyi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Physical Education Teachers ?gender, age, marital status, number of children, career choice status, occupation entry forms, professional services in the year, total task that number of schools currently serving the school, office space, professional experience and education levels“ organizational commitment and job satisfaction, according to the variables examined. Physical Education Teacher of the research covered 353 people from various provinces of Turkey is. Individuals' personal characteristics to determine the 12 questions comprising the personal information form, the organizational commitment levels to determine the six-scale 23-item ”Organizational Commitment Questionnaire“ (OBO) and job satisfaction levels to determine the 20 questions, consisting of ”Minnesota Job Satisfaction Scale" (Mido) is used. OBO and the arithmetic average of the scores obtained MİDÖ'den and standard deviations were calculated. Between groups no significant difference whether the purpose of determining the applicable analysis methods Kaiser Meyer-Olkin (KMO) test and Barlett's test with the aid have been identified, factor loadings and item Cronbach alpha coefficients were determined. In groups of two in order to determine if significant, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H was applied in multiple groups. Study at 0.05 level of significance was adopted.According to the research findings as a result of years of service with the Physical Education Teacher job satisfaction among teachers and their schools with the level of job satisfaction and organizational commitment were significant differences between levels.