1990 sonrası Nil Nehri sularının paylaşımı 'üç kıyıdaş ülke; Mısır, Sudan, Etiyopya'
The Nile river water?s sharing after 1990 ?three riparian country Egypt, Sudan, Ethiopia'
- Tez No: 265292
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, 1990 sonrasından günümüze özellikle soğuk savaş sonrasında meydana gelen yeni politik ilişkiler ve jeopolitik konum ekseninde Nil Havzası kıyıdaş ülkelerinden Mısır, Sudan ve Etiyopya ülkeleri arasında yaşanan Nil Nehri sularının kullanımı ve paylaşımı ile ilgili su sorunları ve nedenleri incelenmiş, geleceğe yönelik muhtemel sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmıştır.İşbirliği çerçevesinde yeni metotlar ile su ve enerji bağlantısının çözülmesi refahın sağlanması ve bölgesel birleşmeyi sağlayacağı düşünülerek su sorunun çözümüne ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Nil Havzası kıyıdaş ülkeleri arasında enerji havuzları oluşturularak, bölgede sanayinin gelişmesi için gereken ucuz enerji sağlanmalıdır. Böylece Havza'da Nil Nehri sularının paylaşımı ve kullanımı konusunda yaşanan sorunlar azalcaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses future probable issues and solution proposals with respect to the distribution of the water of the River Nile among the Nile Basin riparian neighbours of Egypt, Sudan and Ethiopia, after 1990 until today, involving its usage and the problems that arise thereof together with their reasons, especially taking into consideration the new political relationships that evolved after the cold war and the jeopolitical axis of these countries.The solution of the water problem has been analysed keeping in mind that with new collaborative methods concerning the solution of the link between water and energy will create prosperity and regional unity. Creating energy pools for the neighbouring coastal countires of the Nile Basin is essential to achieve the cost effective energy required to develop industries in the area. This way the problems that arise from the distribution and usage of the water of the River Nile within the Basin will reduce.