Niğde, Aktaş (Andaval) köyündeki Konstantinos ve Helena Kilisesi duvar resimleri
Wallpaintings of Constantine and Helen Church in the village of Niğde Aktaş (Andaval)
  1. Tez No: 265291
  2. Yazar: FATMA NALÇACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SACİT PEKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Niğde'nin 8 km. kuzeydoğusunda, merkez ilçeye bağlı Aktaş kasabası yakınında ve bugünkü Yeniköy köyünde bulunan Konstantinos ve Helena Kilisesi'nin duvar resimleri tezimizin konusunu oluşturmaktadır.Günümüze sadece orta nef kuzey duvarı, apsis ve batı duvarının bir kısmı ulaşabilen Konstantinos ve Helena Kilisesi orijinalinde doğu-batı doğrultusunda, kareye yakın dikdörtgen, üç nefli bazilika planlı, erken tarihli bir yapıdır.Niğde Müzesi başkanlığında, Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sacit Pekak'ın bilimsel danışmanlığında 1996 yılından beri sürdürülen koruma, kurtarma ve restorasyon çalışmaları oldukça tahrip olmuş yapıya ve duvar resimlerine ayakta kalabilmek için bir şans oluşturmuştur.Çalışmamızda öncelikle Konstantinos ve Helena Kilisesi'nde bugün görülen duvar resimlerinin üslup, teknik ve ikonografik açıdan irdelenmiştir.Buradan yola çıkarak konulu sahne ve tek figürlerin Kapadokya bölgesi yapılarındaki diğer örnekleriyle karşılaştırması yapılarak tarihlendirme konusunda bir öneri getirilmeye çalışılmıştır.?Günümüze ulaşabilen duvar resimlerinden yola çıkılarak, yapıda uygulanan resim programı hakkında bir fikir yürütmek mümkün müdür??, sorusu da çalışmamızda cevabını aradığımız bir diğer konudur.
Özet (Çeviri)
In the northeast 8 km. Nigde's, near the central town, due to the current in the village of Yenikoy Aktas, wall paintings of the Constantine and Helena Church of the constitute the subject of our thesis.Only the north wall of the nave, apse and a part of the west wall of the church can reach present. Church of Constantine and Helena in the original east-west direction, nearly square rectangular, three-aisled basilica, is a structure earlier.Since the 1996's Niğde Museum under the direction of the Prof. Dr. M. Sacit Pekak scientific advisory sustained protection, recovery and restoration work was badly damaged buildings and wallpaintings.created.with.a.chance.to.survive.Constaantine and Helena Church of the present study, we observed primarily the style of wall paintings, are discussed in terms of technique and iconography.Scene and one of the figures set out here on the structure of the Cappadocia region in comparison with other examples in the proposal have been given to dating.“Today we can reach out from the wall paintings, the structure of the picture in the application program to execute an idea of what is possible?”, The answer to the question that we seek in our work.is.another.matter.