Kuruluşundan günümüze Cumhuriyet Halk Partisi'nde parti içi demokrasi
Intraparty democracy in Republican People's Party from its foundation to today
  1. Tez No: 265313
  2. Yazar: BÜLEND ECEVİT PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmanın amacı, CHP'nin kuruluşundan başlayarak günümüze değin işleyişi, parti içi demokrasi anlayışı ve uygulamaları, ülkemizde demokratik rejimin işleyişine katkılarının kapsamlı bir şekilde incelenmesidir.CHP kuruluşundan başlayarak halkın siyasete etkin katılımını amaç edinmiş bir siyasal parti olduğunu iddia etmiştir. Çalışma bulgularından görüldüğü üzere CHP'nin ilk örgütlenme basamağını ocak-bucak örgütleri oluşturmakta ve ocaklardan başlayan yapı partinin en üst kademelerine kadar uzanmaktadır. CHP ilk kurulduğu yıllarda döneminin özellikleri içerisinde bireyin siyasete katılımını ve ülke yönetiminde irade geliştirebilmesi yönünde gayret sarf etmiş ve özellikle CHP'nin 1947 yılında yapılan 7. Kurultayı sonrası parti içi görevlerin tamamı kongrelerde demokratik usullerle yapılan seçimlerle her kademeden yöneticiler, belli süreler dahilinde seçilerek oluşturulmuştur. CHP'nde milletvekili adaylarını 1947 sonrasında tamamen demokratik usullerle oluşturduğu yerel örgütler belirlemiştir. Milletvekili aday belirleme sürecinde 1947 yılında yapılan 7. Kurultayda Genel Merkeze % 30 kontenjan adayı belirleme hakkı verilmekle beraber günümüze uzanan süreç içerisinde bu oran % 5'e kadar düşürülmüştür. Çalışmanın ilgili bölümlerden izlenebileceği üzere CHP önce parti içerisinde sonra ülkede, demokratik işleyişin yaşam bulması yolunda büyük mücadelelere girişmiş bir siyasal harekettir. Bu açıdan bakıldığında; dünün bilinmesi yarınların kurulmasında deneyim ve tecrübelerin uygulamaya aktarılması sonucunu doğuracaktır.
Özet (Çeviri)
The target of this study, The functioning of CHP and Its tolerance, applications, on intraparty democracy and Its role in the constitutional, democratic, political, system has examined starting from its establishment till now. CHP is a political party which aims that the attendance of the public to the politics effectively since its foundation. This is the master declare of CHP. The study foundations show that The first level of CHP?s organization formed is sub-district organizations and the system that is begun with sub-district organizations and lengthens to the first level of the party. CHP, in its first foundation years, according to the characteristics of those years, it exerts in order to provide the attendance of the public to the politic and especially, after the 7th congress of CHP dated 1947, the directors from each level which is determined by the democratic elections were generated by voting within the frame of specific periods. After 1947, in CHP, the localized organizations are determined in order to regulate the nominees of parliamentarian totally in a democratic way. During the determination of parliamentarian nominee, in the 7th Congress dated 1947, although the right of determination of parliamentarian quota as 30 % was given to central office, it decreases to 5 % during the period until today. CHP, both in the country and in the party, is a political party in order to establish the democratic way. From this point of view, knowing the past results in the transmission of experiences to practice in order to have better future.