Müzakere stratejilerinin kullanımında psikolojik güçlendirme algısı, müzakerede hissedilen güç ve strese bağlı kişiliğin etkisi.
Effects of psychological empowerment, experienced power in negotiations and stress-related personality in the use of negotiation strategies
  1. Tez No: 265323
  2. Yazar: OĞUZCAN SAMSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzün küreselleşen dünyasında müzakere, kıtalar arası düzeyde, büyük bir ekonomik hacim teşkil eden profesyonel bir olgu halini almıştır. Günümüzde yeni iş anlaşmalarının imzalanması veya işbirliği çalışmalarının yürütülmesi gibi birçok husus, müzakere konusunda deneyimli ve uzman kişilerce yürütülmektedir. Bu sürece taraf olan bir bireyin, örgütün ya da ülkenin müzakere masasından amaçlarına ulaşarak kalkabilmesi için, müzakere sürecine etki eden faktörlerin farkında olması ve bu faktörleri iyi yönetebilmesi gerekmektedir.Yapılan araştırmada, müzakere sürecini ve sonuçlarını şekillendiren müzakere stratejilerinin kullanımında; psikolojik güçlendirme algısı, müzakerede hissedilen güç ve strese bağlı kişiliğin etkileri araştırılmıştır. Bu anlamda literatürde müzakere stratejileri ile etkileşimlerine rastlanmayan psikolojik güçlendirme ve strese bağlı kişiliğin incelenmesi ile özgün bir çalışma alanı yaratılmıştır. Araştırma, büyük bütçeli projelerde aktif olarak müzakerelerde bulunmakta olan ya da bulunmuş olan profesyonel müzakerecilerden elde edilen bilimsel verilere dayanılarak yapılmıştır.Araştırma kapsamında, problem çözücü strateji ile psikolojik güçlendirme algısı arasında olumlu bir ilişki, uzlaşmacı strateji ile müzakerede hissedilen güç arasında ise olumsuz bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca strese bağlı kişiliğin, psikolojik güçlendirme algısı ile agresif ve uzlaşmacı stratejiler arasındaki ilişkide düzenleyici bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, negotiation has became a professional business which constitutes a great economic volume on intercontinental level. Today several issues such as signing of a new business contract or cooperative efforts are conducted by experienced and professional negotiators. Contractor of this process - an individual, organization or country - must be aware of the factors that can influence the negotiation process and should be able to manage these factors to reach its goals at the end of negotiation.In this research, effects of psychological empowerment, experienced power in negotiations and stress-related personality in the use of negotiation strategies have been investigated. In this sense, by examining interaction of negotiation strategies between and psychological empowerment and stress-related personality which is not common in the literature, a specific area of work was created. Moreover research is realized with the participation of professional negotiators who have been in negotiations for big-budget projects and scientific data obtained from survey conducted.In socpe of reseach, a positive relationship between problem solving strategy and psychological empowerment has been found. Additionally a negative relationship between compromising strategy and experienced power in negotiations is determined. Moreover it is found that stress-related personality has regulatory impact on relationship between psychological empowerment - aggressive and between psychological empowerment - compromising strategies.