İşyerlerinde enerji tasarrufu ve etüd işlemleri
  1. Tez No: 23664
  2. Yazar: SEZAİ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Yaşam ve konfor için bir gereksinim olan enerji kaynaklarının sınırlı oluşu, artan nüfus artışına ve konfor isteklerine aynı oranda cevap veremediğinden enerji maliyetleri her geçen gün artmaktadır. Bu durum, enerjinin etkin kullanılması gereğini ortaya koymaktadır. Enerji genellikle üretim, taşıma, ısıtma, soğutma havalandırma ve aydınlatma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Konutlarda ve işyerlerinde harcanan enerjinin büyük kısmı ısıtma, soğutma ve aydınlatma amaçlıdır. Konutlar genellikle soğutmadan ziyade ısıtma amaçlı enerji kullanmakta ve gece gündüz açık olmaktadır. İş yerleri diye adlandıracağımız idari binalar ve alışveriş merkezleri genellikle günün belli saatlerinde açıktırlar. Ayrıca, bu yerlerin enerji kullanımı günün çeşitli saatlerinde artıp azalmaktadır. İşyerlerinde, iki imlendirme adı altında toplayabileceğimiz ısıtma, soğutma, havalandırma ve nemlendirme amaçlı enerji kullanımı genel giderler içinde büyük yer tutmaktadır. Bu tür yapılarda işletme tek elden yapıldığı için gerek yatırım aşamasında yapılacak ek masraflarla gerekse işletmenin eğitilmiş elemanlar eliyle yürütülmesiyle enerjinin etkin kullanılarak tasarrufu sağlanabilir. 1973 enerji krizinden önce inşa edilen binalarda enerji tüketimi önemli bir faktör olarak dikkate < alınmıyordu. Son yıllarda yapılan işyerleri de enerjinin (iv)etkin kullanımı açısından pek uygun sayılmazlar. Özellikle işletme giderleri içerisinde enerji masrafları en büyük payı tuttuklarından enerji tasarrufu konusu daha da büyük önem kazanmaktadır. Enerji sarfiyatı kullanıcıya, yörenin iklim şartlarına, seçilen enerji türüne, kontrol sistemlerine ve kullanım zamanının uzunluğuna bağlıdır. İşyerlerinde enerjinin verimsiz kullanımını önlemek için bundan sonraki yıllarda bir enerji tasarruf programı ve tasarruf fırsatları geliştirilmelidir. Etkin enerji kullanımı, gerekli konfordan daha iyi ve daha kötü olmamak üzere amaca uygun kaliteyi sağlamak için gerekli minimum düzeyde enerjinin kullanımıdır. Bu tez esas olarak çalışma mahallerinde enerji etüdü ve enerji tasarrufu imkanlarıyla ilgili genel prensipler, yöntemler ve problemler hakkında bir müzakere sunmakta ve başlıca enerji bileşenlerini vermektedir. Ayrıca, enerji sevk ve idaresinin bir uygulaması USAF Ankara Balgat Hava İstasyonu BCE binalarında gerçekleştirilmiştir. (V)
Özet (Çeviri)
SUMMARY Energy is essential for survival and confort. It is obsious that efficient use of energy in office buildings is a very important aspect in its control because of rapidly increasing energy prices, fineteness and uneven distribution of energy resources, and fast growth of population and energy consumption. Generally energy is used for production, transportation, heating, cooling, air conditioning, and lighting. Residential buildings generally uses heating energy rather than cooling during the day and the nihgt. Of f ices, commercial buildings and public buildings are open during the day time and between definite intervals. Energy consumption fluctuates in office buildings during the day time. Energy cost for heating, ventilating and air conditioning is a major part of general energy cost of commercial buildings. In these type of buildings energy can be saved by using extra materials during investment stage and educated people during operation period. Many of the commercial buildings have been designed before the energy crisis of 1973 when energy consumption generally was not a very important concern. Since energy costs in Turkey increase more rapidly than other costs, the energy portion in the operational costs of commercial buildings,. gg-t larger and larger. Energy consuption depend on. users, climate, energy and the control systems that are chosen, and the length of operation period. (vi)In order to prevent inefficient use of energy at comercial buildings, an energy management programme and basic energy conservation opportunities have to be developed. Energy management involves the utilization of the minimum quantity of energy required for the task and at an appropriate quality, being neitherbetter nor worse than it is needed. This thesis first presents an extensive discussion on the general principles, methods, problems related to energy auditing and management at working spaces and main energy companents are pointed out. Thenr an application, on the energy management and auditing procedures of USAF Ankara Air Station BCE Buildings, is performed. (vii)