Doğrudan yabancı yatırımların istihdam ve ücretler üzerine etkileri: Türkiye ekonomisi için bir uygulama
Effects of foreign direct investment on employment and wages: An empirical study for Turkish economy
  1. Tez No: 265341
  2. Yazar: KEZİBAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BAHAR BAYRAKTAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Doğrudan yabancı yatırımların (DYY'lerin) işgücü piyasasına etkileri son yıllarda ev sahibi ülkeler için önemli bir konu haline gelmiştir. Özellikle işsizlik oranlarının oldukça yüksek, ücret seviyelerinin düşük olduğu gelişmekte olan ülkeler (GOÜ) daha fazla DYY çekerek istihdam ve ücret seviyelerini artırmaya çalışmaktadırlar. Türkiye de istihdam ve ücret seviyesini artırmak için alternatif politikalara ihtiyaç duyan ülkelerden biridir. Bu noktada doğrudan yabancı yatırımların ihtiyaca cevap verip vermeyeceği sorusu önem kazanmaktadır.Bu çalışmada, 1992:1-2008:4 periyodu için Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımların istihdam ve ücretler üzerine etkileri vektör otoregresyon (VAR) modelinin varyans ayrıştırması ve etki tepki fonksiyonları yardımı ile analiz edilmiştir. Ampirik sonuçlara göre, doğrudan yabancı yatırımların ücretler üzerine negatif ve anlamlı etkisi var iken istihdam üzerine anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Labor market effects of foreign direct investment (FDI) have become an important issue for recipient countries. Especially developing countries, where unemployment rates are considerably high and wage levels are lower, have attempted to raise emloyment and wage levels by attracting more FDI. Turkey is one of the countries that need alternative policies to raise employment and wage levels. At this point, the question, whether foreign direct investment answer to the need or not, has become important.In this study, the effects of foreign direct investment on employment and wages were examined in Turkey for the period between 1992:1 and 2008:4 by the help of variance decomposition and impulse response functions of vector otoregression (VAR) model. According to the emprical results, foreign direct investment hasn?t a significant effect on employment, whereas it has negative and significant effect on wages.