Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının istihdam ve ücretler üzerindeki etkileri
The effects of foreign direct investments on employment and wages
- Tez No: 205968
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KEMAL BİÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Uluslararası sermaye akımlarının dünyadaki ekonomik, politik ve sosyalyaşamda etkisi hızla artmış, günümüzde, özellikle doğrudan yabancı sermayeyatırımları, gelişmekte olan ülkelere giren sermaye akımları içerisinde en büyüğü veen önemlisi haline gelmiştir. Beraberinde getirdikleri yeni teknolojiler, yeni yönetimanlayışı ve birtakım olanaklar sayesinde, bu yatırımlar, artık sadece gelişmekte olanülkeler tarafından değil, gelişmiş ülkeler tarafından da talep edilir bir hale gelmiştir.Yeni teknolojinin yarattığı yeni çalışma koşulları, farklı beceri düzeyleri, farklı nitelikteişgücü ihtiyacı ve sosyal taraflar arasında oluşan yeni yaklaşımlar gibi pek çok makrodönüşüm, çalışma ve endüstri ilişkilerini hiç olmadığı kadar uluslararası rekabeteaçık hale getirmiştir.Bu tezin amacı, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını, hem yatırımınyapıldığı ülke açısından, hem de yatırımı yapan ülke açısından irdeleyerek, hemdünyada hem de Türkiye'de istihdam ve ücretler üzerinde yarattıkları etkileriincelemektir.
Özet (Çeviri)
The economic, politic and social effects of international capital flows hasrapidly grown and in particular foreign direct investments has become a significantcapital flow among the other capital flows. Since these type of investments bring newtechnologies, new management systems and new opportunuties, recently it has beenrequired not only by developing countries, but also by developed countries.Many macro transformations such as, new working conditions created by newtechnologies, distinct ability levels, distinct skilled labour demands and newapproaches between social parts have made working and industrial relationshipcompetitive.This thesis analyzes the effects of foreign direct investments on employmentand wages in developing countries and Turkey.