Tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımının verimli çalışma alışkanlıkları ve öğrenmenin kalıcılığı üzerine etkisi
The effect of complementary measurement and assessment approach on efficient studying habits and permanence of learning
  1. Tez No: 265343
  2. Yazar: YASEMİN ERDİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜCÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada İlköğretim 6. Sınıf Fen ve Teknoloji dersinde Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme ünitesinde tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yöntemleri kullanılan grup ile kullanılmayan grupların öğrenmelerinin kalıcılıkları ve verimli ders çalışma alışkanlıkları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada, karşılaştırmalı eşitlenmemiş grup ön test-son test modeli (Karasar, 2005) kullanılmıştır.Kontrol ve deney gruplarına 6. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı gereğince öğretim süreci hazırlanmış, ölçme ve değerlendirme sürecinde değişikliğe gidilmiştir. Öğretim süreci başlamadan önce deney ve kontrol grubuna Çalışma Alışkanlıkları Envanteri ve Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme ünitesi başarı testi öntest olarak uygulanmıştır. İki grupta da Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme ünitesi işlenirken, 6. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı'na bağlı kalınmış, deney grubuna, kontrol grubundan farklı olarak portfolyo hazırlattırılmıştır. Ünite işlendikten sonra deney ve kontrol grubuna sontest olarak Çalışma Alışkanlıkları Envanteri ve başarı testi uygulanmıştır. Sontest uygulamasından 1 ay sonra Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme ünitesi başarı testi kalıcılık testi olarak tekrar her iki gruba da uygulanarak süreç sonlandırılmıştır. Deney ve kontrol grubuna uygulanan başarı testi ve çalışma alışkanlıkları envanteri kullanılarak elde edilen veriler t-testi ve Mann Whitney U ile analiz edilmiştir. Analizde SPSS paket programı kullanılmıştır.Araştırmaya başlamadan önce yapılan öntest bulgularına göre deney ve kontrol gruplarının uygulama öncesinde ilgili ünite konusunda hazırbulunuşluklarının veverimli çalışma alışkanlıkları puanları bakımından denk olduğu söylenebilir. Yapılan uygulamalar sonrasında aşağıdaki bulgular elde edilmiştir:Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin öğrenmelerindeki kalıcılık düzeyleri,Deney ve kontrol grubundaki grubundaki öğrencilerin öğrenmelerindeki kalıcılık düzeyleri arasında kızlar ve erkekler için,Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin verimli çalışma alışkanlıkları,Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin verimli çalışma alışkanlıkları arasında kızlar ve erkekler için bir fark,Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin verimli çalışma alışkanlıkları erişileri ile test puanlarının erişileri arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
It was examined whether there was a significant relationship between the permanence of learning and efficient studying habits of the groups on which complementary measurement and assessment methods were applied and those of the groups on which no such method was applied in Primary Education 6th Grades, Science and Technology course unit called Reproduction, Growth and Development in Living Things. In the study, unequal group comparative pre-test post-test model (Karasar, 2005) was used.Education process was designed for control and experimental groups pursuant to the 6th Grade Science and Technology Course Curriculum and the measurement and evaluation process was altered. Before initializing the education process, the Studying Habits Survey and the achievement test on the Reproduction, Growth and Development in Living Things Unit were presented to both control end experimental groups. During the instruction process of the Reproduction, Growth and Development in Living Things Unit in both groups, the 6th Grade Science and Technology Course Curriculum was followed but only the experimental group was asked to prepare portfolios. Following the unit instruction, Studying Habits Survey and the achievement test were applied on both groups as post-test. One month after the post-test application, the process was finalized by reapplying the test on the Reproduction, Growth and Development in Living Things Unit on both groups as the permanence test. Data obtained by applying the achievement test and studying habits survey were analyzed by means of t-test and Mann Whitney U analysis. SPSS software was used in the analysis.According to the pre-test findings, it can be said that the control and experimental groups were equal in terms of their readiness level on theaforesaid unit and efficient studying habits scores. The following findings were obtained as a result of the applications:There is no significant relationship between;Experimental and control groups in terms of achievement scores the students obtained.Experimental and control groups?s girls and boys in terms of the achievements scores they obtained,Experimental and control groups in terms of efficient studying habits scores that the students obtained,Experimental and control groups?s girls and boys in terms of efficient studying habits scores that the students obtained,Experimental and control groups in terms of efficient studying habits access scores and achievement access scores.