Kırgız Türkçesinde duyu fiilleri
Perception verbs in Kyrgyz language
- Tez No: 265381
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TAVKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tezin konusu, Kırgız Türkçesinde kullanılan duyu fiillerinin sözcüksel anlambilim (lexical semantics) özellikleri bakımından incelenmesidir. Tez, Önsöz, İçindekiler, Giriş, Kısaltmalar başlıklarını takip eden 3 bölümden oluşmaktadır. 1.Bölüm Algılama ve Duyu Fiilleri başlığını taşımaktadır. Bu bölümde 2 alt başlık bulunmaktadır ve konular sırasıyla şu şekilde incelenmiştir: 1.1. algılama ve duyu fizyolojisi 1.2. duyu fiilleri. 2.Bölümde Kırgız Türkçesi Duyu Fiilleri ve Türleri başlığı altında Kırgız Türkçesinde tespit edilen duyu fiillerin anlamsal özellikleri ve türleri incelenmiştir. 3.Bölüm Kırgız Türkçesinde Anlam ve Anlam İlişkileri Bakımından Duyu Fiilleri başlığı altında sözcüksel anlambilim temelinde anlam türleri ve anlam ilişkileri açısından duyu fiilleri ele alınmıştır. Bu bölümde 2 alt başlık bulunmaktadır. Bunlardan ilki ?3.1 Anlam türlerine göre Duyu Fiilleri alt başlığı altında esas, mecazi ve değimleşmiş duyu fiillerin özellikleri ve örnekleri verilmiştir. Bölümün ikinci alt başlığı olan 3.1. Anlam İlişkilerine göre Duyu Fiilleri alt başlığı altında duyu fiillerdeki eşanlamlılık, zıtanlamlılık ve altanlamlılık olayları üzerinde durulmuştur. Tez sonuç, Kaynaklar, Türkçe ve İngilizce Özet ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the sense verbs used in Kyrgyz Language through their lexical semantic features. The dissertation consists of three parts; Dissertation, Acknowledgement, Table of Contents, Introduction, Abbreviations respectively. Chapter 1 is titled as Perception and Perception Verbs. In this chapter, there are 2 subtitles and the topics are analyzed in the following order: 1.1. The Physiology of Perception and Sense 1.2.Perception Verbs. In Chapter 2, the semantic features and types of perception verbs found in Kyrgyz Turkish were analyzed under the heading Perception Verbs and Their Types in Kyrgyz Language. In Chapter 3, under the heading Perception Verbs in Kyrgyz Language from the point of Semantics and Semantic Relations, perception verbs were analyzed according to the types of meaning and semantic relations on the base of lexical semantics. In this chapter, there are 2 subtitles as well. The first one includes the features and examples of denotation, metaphoric and idiomatic sense verbs under the heading 3.1. Perception Verbs According To Semantic Types. In the second subtitle of the chapter 3.2. Perception Verbs According To Semantic Relations, the focus was on synonmy, antonmy and hyponymy.The dissertation ends with Conclusion, Bibliography, Abstract in Turkish and English.