Aile danışmanlığı hizmetinden yararlanmak isteyen evli kadınların nitelikleri
The attributes of married women who wants to make use of the family consultancy services
  1. Tez No: 265389
  2. Yazar: GÖZDE BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CILGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, aile danışmanlığı hizmeti almak isteyen evli kadınların nitelikleri, kadınların aile içinde çözümlenemeyen sorunlarının var olup olmadığı, bu sorunlarla başetme yöntemleri, aile yaşam memnuniyet düzeyleri ile aile içinde yaşadıkları sorunlarla, aile danışmanlık hizmetinden yararlanma eğilimi arasındaki istatiksel bağımlılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Kuramsal çerçevede de araştırmanın amacı doğrultusunda; aile sistemi, ailenin işlevleri, bu işlevlerin yerine getirilememesi sonucunda ortaya çıkan ailenin psiko sosyal sorunları, bu sorunlara yönelik olarak ortaya konan aileye yönelik sosyal hizmetler ve aile danışmanlığı gibi profesyonel hizmetler incelenmiştir.Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılarak, araştırma için izin verilen süre aralığında, Ankara Mamak İlçesi Şahintepe Mahallesinde ikamet eden 400 evli kadınla, araştırmacının geliştirmiş olduğu anket formu doldurulmuştur. Anket sonucu toplanan veriler analiz kapsamında, frekans tabloları ve çapraz tablolar ile yorumlanarak araştırma raporu yazılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir; araştırmanın örneklem grubunu ağırlıklı olarak 30-40 yaş arasındaki orta yetişkin, aile geliri yoksulluk sınırı altında olan, eğitim düzeyi düşük evli kadınlar oluşturmaktadır. Sosyo ekonomik düzeyi düşük olan evli kadınların aile danışmanlığı hizmetinden faydalanma isteği sosyo ekonomik düzeyi yüksek olan kadınlara göre daha yüksektir. Kadınların hangi yaş grubunda olursa olsun ve evlilik süreleri ne olursa olsun bu hizmetten faydalanmak istediği tespit edilmiştir. Kadınların aile yaşam memnuniyet düzeyleri, aile içindeki çözümlenemeyen sorunlarının varlığı, aile içinde yaşadıkları maddi sorunlar, iletişim sorunları, cinsel sorunlar, şiddet sorunları ile kadınların aile danışmanlığı hizmeti alma eğilimi arasındaki ilişkiler istatiksel olarak manidar çıkmıştır. Kadınların %70 gibi büyük bir çoğunluğu devlet tarafından ücretsiz aile danışmanlığı hizmeti verildiğini bilmezken, %54'ü bu hizmetten faydalanmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, it is tried to put forward the statistically dependence between the attributes of the married women who want to get family counseling services, whether these women have any unresolved problems within their families, the methods of the women coping with these problems, their family life satisfaction level, the problems that they have within their families and their tendencies to make use of the family counseling services in Ankara. For the purpose of the research in theoretical framework, the system and the functions of the family, the psycho-social problems of the family that occur when those functions are not met, the social services that are brought for the families regarding those problems and the professional services like family counseling, were examined.In the research by using the descriptive scanning method, the questionnaire that the researcher prepared was responded by 400 married women that are located in Şahintepe District, Mamak County, Ankara, in the permitted time frame. In the context of the analysis, interpreting the data gathered from the questionnaire with the frequency tables, crosstabs, the research report was written.The results of the research can be summarized as follows; the sample of the research was mostly composed of the married women that are mid adult between 30-40 years old, with family income less than poverty level and with low level of education. The married women, whose social-economic level is lower, want to make use of family counseling services more than the women whose social economic level is higher. The age groups of the women and the duration of their marriage do not have any effect on the women?s tendency to take the advantage of the family counseling services. The level of the women?s satisfaction on their family life, the presence of the unresolved problems in their families, the financial, communication, sexual, violence problems that they have in their families and the tendencies of the women make use of the family counseling services was statistically significant. While the vast majority of the women with % 70 are not aware of the free of charge family counseling services provided by the government, the %54 of the women want to take advantage of this service.