Hemodiyaliz hastalarının aile değerlendirmeleri ve aile danışmanlığı gereksinimleri üzerine bir çalışma
A study on the family assessments and family counseling needs of hemodialysis patients
- Tez No: 648774
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, hemodiyaliz hastalarının psikososyal boyutlarıyla kapsamlı bir şekilde aile değerlendirmelerini yapmak ve aile danışmanlığına olan gereksinim durumlarını ortaya çıkarmaktır. Çalışma, nicel araştırma yöntemine uygun olarak tasarlamış olup tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline göre planlanmıştır. Bu doğrultuda Konya il merkezinde faaliyette bulunan biri kamu diğeri özel sektöre ait iki hemodiyaliz ünitesinde tedavi görmekte olan ve olasılık temelli örnekleme türünden eleman örnekleme tekniği ile seçilen 144 hemodiyaliz hastasına yüz yüze Anket Formu ve Aile Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır.Araştırmada hemodiyaliz hastalarının %62,50'sinin aile danışmanlığı hizmeti istediği belirlenmiştir. Hastalar kendilerine aile danışmanlığı hizmeti sağlanması durumunda aile danışmanı ile ailede kaliteli zaman geçirememe (%76,39), stresle başa çıkamama (%75,0) ve maddi sorunlar yaşama (%73,61) gibi konuları öncelikle konuşmak istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make comprehensive family evaluations of hemodialysis patients with their psychosocial dimensions and to reveal their need for family counseling. The study was designed in accordance with the quantitative research method and planned according to the relational scanning model, one of the scanning models. In this direction, face-to-face questionnaire form and family assessment scale were applied to 144 hemodialysis patients who were selected with probability-based sampling technique and who were receiving treatment in two hemodialysis units, one of which belongs to public and one to private sector, operating in Konya city center. In the study, it was determined that 62.50% of hemodialysis patients wanted family counseling service. The patients stated that they would like to discuss issues such as not being able to spend quality time in the family (76.39%), not being able to cope with stress (75.0%) and having financial problems (73.61%) with the family counselor in case of providing family counseling service.