Din bilim ilişkisinde indirgemecilik ve yarattığı sorunlar
Reductionism and issues derived from the relationship between religion and science
- Tez No: 265401
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Din ve bilim arasındaki ilişki farklı bağlamlarda kendini göstermektedir. Çatışma, bağımsızlık ve tamamlayıcılık teorileriyle kendini göstermektedir. Aralarındaki ilişkinin çatışma kendini daha çok Hristiyan Batı Dünyasında gösterir. Orta Çağda kendini evreni açıklamada tek otorite olarak gören Kilise bilimi dine karşı olarak algılar. Bu yüzyıldan sonra ise bilim kendine evrene anlam verme sürecinde yer edinmiştir. Din ile bilimin 16.yüzyılda kavramsal olarak birbirinden Descartes ve Kant tarafından birbirinden ayrılması iki alan arasındaki yöntem ve üslup ayrımını amaç ayrımı olarak ortaya koymuştur.17. yüzyılda ve 18.yüzyılda Rönesans ve Aydınlanma ile birlikte din ve bilim birbirinden ayrı iki alan hatta farklı amaçlar için uğraşan alanlar olarak görülmüştür.19. yüzyılda Pozitivzm ve Darwinizm dinin sadece bilimden farklı alan olduğunu öne sürmemiştir. Mantıkçı Pozitivizmin ?Bir şey ancak kanıtlanabiliyorsa yani deneysel süreçlerden geçiyorsa doğrudur.? söylemi dinin söylemlerinin yanlış değil, fakat anlamsız olduğu fikrini ortaya çıkarmıştır. İndirgemecilik bu bağlamda ortaya çıkmıştır. Dinin vahye bilim ise akla ve deneye indirgenince iki alan arasında derin uçurumlar oluşmuştur.İslam bilim geleneğinde ise Hristiyan batı dünyasındaki gibi bir çatışma görülmemekle birlikte yer yer bilim ve dinin farklı tanımlarının yapıldığını görebiliriz. Fakat bu ayrım iki alanın daha çok farklı üslup ve yöntem biçimlerini kullandığı ile ilgilidir. İki alan arasında kompartımanlaşma yoktur. Çünkü İslam Bilim geleneğinde ilimle sınıflandırılırken doğudan batıdan ya da içeriden dışarından diye bir ayrım yapılmamıştır. Hakikat tektir. Din ve bilimin farklı alanlar hatta birbirlerinden farklı gerçeklikleri ortaya koyduğunu öne sürmek çift hakikatin olduğu gibi yanlış bir fikri doğurmuştur.Din ve bilimin birbirini tamamlayan dillerdir ve iki alan da aynı amaç yani insanın anlam arayışına cevap aramak için uğraşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relation between religion and science reveals itself in different contexts. The matter of conflict reveals the theories of independence and complementariness. This relation shows itself as a conflict mainly in Christian Western World. The Church, which regarded itself as the unique authority for interpreting the universe, perceive the science as an opponent for the religion. After this century, the science had taken place in the process of making sense of the universe. In the 16th century that the science and the religion diverged conceptually by Descartes and Kant proved that the distinction of method and style in both fields was a distinction of purpose.In the 17th and 18th century with the effects of the Renaissance and the Age of Enlightenment, it was considered the science and the religion as two separating fields even studying on different purposes.In 19th century Positivism and Darwinism could not put forward that the religion was a different field just from the science. The expression of the Logical Positivism ?A thing is true as long as it can be proved, in other words, it can be gone through an experimental process? pointed out that the rhetoric of the religion was meaningless, not wrong. Reductionism emerged in this context. When the religion was reduce to revelation and the science was reduced to the mind and experiments, deep bluffs were formed between two fields.As for in Islamology tradition, we can witness that different descriptions for the science and the religion have been made though any conflict have not appeared in this field like in Christian Western World. However, this distinction is a concern in which more different methods and styles have been used. There are any compartments between two fields. Because when a classification was made within the framework of the science in Islamology tradition, any discrimination such as eastern, western, national or foreign was not made. The reality is just one. Suggesting that the science and the religion reveal different realities from each other brought forth a wrong idea like which double reality have existed.The religion and the science are languages that complete each other and each field studies on replying for the same purpose; that is to say, the quest of the human.