İlköğretim 8. sınıf İngilizce öğretiminde ürün dosyası uygulamasının başarı ve tutuma etkisi
The effect of portfolio application on eight grade students? achievement and attitudes in English language teaching
  1. Tez No: 265418
  2. Yazar: HATİCE DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin yabancı dil öğretiminde öğrenci ürün dosyası hazırlamaya dönük etkinliklerin başarı ve tutuma etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kontrol gruplu ön test - son test deney deseni kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini Ankara'nın Ayaş ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sadullahpaşa İlköğretim Okulundaki 2008- 2009 akademik yılında 8. sınıfta okuyan toplam 31 öğrenci oluşturmaktadır. Deneysel yöntemin kullanıldığı bu çalışmada deney ve kontrol olmak üzere iki grup belirlenmiştir. On iki hafta süren çalışmada kontrol grubunda öğretim, öğretmen el kitabına dayalı olarak sürdürülmüştür. Öğretim grubuyla öğretmen el kitabına uygun etkinliklerin yer aldığı öğretim şekli ile ders işlenmiştir. Deney grubunda ise buna ek olarak ürün dosyası hazırlamaya yönelik etkinliklere yer verilmiştir.Araştırmanın başında ve sonunda her iki gruba da başarı testi ve İngilizceye yönelik tutum ölçeği verilmiştir. Böylece ürün dosyasının başarıya ve İngilizceye yönelik tutuma etkisi incelenmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi 20 soruluk çoktan seçmeli test ve İngilizce dört temel beceriyi ölçen 15 soruluk dinleme, 15 soruluk okuma, 15 soruluk konuşma ve 15 puanlık yazma etkinliğinin bulunduğu testlerden oluşmaktadır. Tutum ölçeği ise 34 maddeden oluşmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin ürün dosyası uygulaması ile ilgili olarak görüşlerinin belirlenmesi amacıyla 5 adet açık uçlu soru sorulmuştur.Araştırma sonunda, ürün dosyası uygulamasının öğrencilerin başarılarına olumlu yönde etkisi olduğu, ancak derse yönelik tutumlarına etkisinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca bu uygulamanın, okuma, yazma ve dinleme becerilerinin kazanılmasında olumlu etkisinin olduğu, ancak konuşma becerisine etki etmediği saptanmıştır. Diğer yandanöğrencilerle yapılan görüşme, öğrencilerin ürün dosyası uygulamasından hoşnut olduklarını ortaya çıkarmıştır.Anahtar SözcüklerÜrün dosyası, başarı, tutum, öğretimin düzenlenmesi
Özet (Çeviri)
This study is focused on determining the effects of portfolio assessment on learning products on eight graded students in foreign language learning. It has been used pre-test post-test experiment type with a control group in the research.31 eight-graded students who have been educated in 2008-2009 Instruction year in Sadullahpaşa primary school which is a government school are the experimental of this research. Two groups were formed as a control group and an experiment group in this experimental study. In this study which lasted twelve weeks. Instruction type which consists of teacher handbook activities was used with the control group during the lessons. In addition to this, portfolio activities were used with the experiment group.At the beginning and at the end of the study, both groups were given an achievement test and a scale to measure attitudes towards English was given to students. Thus, the effects of portfolio on success and attitudes towards English were studied. Achievement test consists of a multiple choice test with twenty questions, listening test with fifteen questions, reading test with fifteen questions, speaking test with fifteen questions, writing test with fifteen points. The scale attitude towards English consists of thirty-four items. Also, students in the experimental group were given 5 open-ended questions to find out what they thought about portfolio.At the end of the research, it revealed that portfolio had positive effects on student achievement but it had no effect on attitudes toward English. Additionally, it had positive effects on writing, listening and reading skills but no effect on speaking skills. The analysis of the answers students gave to the 5 questions showed us that students liked the portfolio study and they had positive attitudes towards learning in general. Onthe other hand, the interview with the students made it clear that students like portfolio activities.Key wordsPortfolio, achievement, attitude, instructional design