Kamu hizmeti anlayışındaki dönüşümlerin Türkiye'de kamu personeli sayısına ve bileşimine etkileri
The effects of transformations of public service conception to quantity and composition of public personnel in Turkey
  1. Tez No: 265419
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
?Kamu hizmeti? kavramında son yıllarda bazı dönüşümler yaşanmıştır. Bu dönüşümler temelde iki ana unsuru ortaya çıkarmıştır. Devletin küçülmesi ve işleyişinin daha rasyonel hale gelmesidir. Bu çalışma, Türkiye'de devletin daha küçük olması gerektiği söylemleri ile pratiklerin uyumlu olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç, Türkiye' deki kamu personelinin sayısı ve bileşimi açısından incelenecektir.Bu çalışma, kamu istihdamındaki değişimleri analiz edebilmek için sayısal verilerden yararlanma yöntemini kullanacaktır. Çalışmanın sınırları 1994- 2008 yıllarını kapsayan dönemdir.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kamu yönetimi ve kamu hizmeti kavramlarındaki dönüşüm teorik düzeyde açıklanmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde Türkiye'de kamu istihdamının genel görünümü açıklanacaktır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de kamu istihdamının sayısal görünümü tablolar ve grafikler kullanılarak analiz edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are some transformations in ?Civil Service? conception. This transformations detected to two main components. This components are withdrawal government and be more rational in its process.This study aims to analyse if practise is consistent with discourse which the government must be smaller in Turkey. This purpose is going to be studied in terms of public personel in Turkey.This study benefits from quantitative data for analyse in changes public employment. The comprehension of the study is period included 1994- 2008 years.Study consists of three main part. It is going to be explained transformetions conceptions in public administration and civil service in theorical faramework in first part. In second part, it is going to be explained general appearance of public employment in Turkey. Quantitative appearance of public employment is going to be examined in Turkey using charts and figures in third part.