Mali oranların firma değerine etkisinin analizi
The analysis of the effects of financial ratios over intengible value
  1. Tez No: 265438
  2. Yazar: ÇİĞDEM GENÇER GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde şirketler finansal tabloları üzerinde daha fazla çalışmakta ve mali oranların yorumlanmasına önem vermektedir. Çünkü hızla gelişen finans ve sermaye piyasalarında şirketlere ait mali oranlar, birçok konuda şirketler hakkında bilgi vermekte ve şirketler hakkında verilen kararları etkilemektedir. Özellikle menkul kıymet piyasalarında, yatırımların doğru analiz edilebilmesi için şirket oranları giderek önem kazanmaktadır. Mali oranlar üzerinde yapılan bu araştırmada, mali tablo analizlerinin ve mali oranların şirket değerlendirilmelerine yansıması incelenmiş ve bunun için de İMKB'de işlem hacmi yüksek olan 34 şirketin mali oranları değerlendirilmiştir. Şirket değerleme yöntemlerinden en fazla kullanılan F/K oranı ve PD/DD oranı kullanılarak yapılan çalışmada, PD/DD oranının firma değeri üzerinde etkisinin olduğu ancak F/K oranının firma değeri üzerindeki etkisinin çok zayıf olduğu bulunmuştur. Bunun nedenleri arasında, F/K oranının spekülasyonlara açık olması, net karı gösterge olarak alması ve ayrıca F/K oranının zarar eden şirketlerde çalışmıyor olması sayılabilir. Yine de dünyada ve Türkiye'de şirket değerleme yöntemleri arasında en fazla kullanılan yöntem F/K ve PD/DD oranlarıdır.
Özet (Çeviri)
Today, companies are working on the financial statements much more and financial ratios and emphasize the importance of interpretation of these. Because of the rapidly developing financial and capital markets, the financial ratios provide information on many issues about companies and affect decisions about them. Especially in the stock markets, the ratio of the companies has become increasingly important to analyze the investment. This study conducted on financial ratios, financial statement analysis and financial ratios are analyzed and the reflection of the company reviews for ISE trading volume has a maximum of 34 in the company's financial ratios have been evaluated. Company valuation methods most commonly used P/E ratio and the PD/DD ratio used in the study, the PD/DD ratio of firm value on the effect that only the P/E ratio of firm value impact is too weak to be found. Among the reasons, the P/E ratio is open to speculation, making a net profit of indicators as well as P/E ratio is not working in the companies can be loss. In Turkey, companies in the world and still the most commonly used methods of valuation methods P/E and PD/DD rates.