Technical and vocational high school students' attitudes to language learning in Iskenderun
İskenderun'da bulunan teknik ve meslek liseleri öğrencilerinin dil öğrenimine karşı tutumları
- Tez No: 300332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN TÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Uluslararası iletişim aracı olarak İngilizce hızla değişen dünyaya ayak uydurabilmek için bireyler tarafından takdir edilen bir dildir. Benzer şekilde, öğrencilerin ileriki yaşamlarında dilden yararlanabilmeleri için İngilizce öğrenmeleri gerekmektedir. İlköğretimden başlayarak İngilizce öğretilmesine rağmen, teknik ve meslek lisesi öğrencilerinin yabancı dil becerilerini geliştirmede güçlüklerle karşılaştıkları gözlenmektedir. Ayrıca bu alanda yapılan yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle bu çalışma Hatay- İskenderun'daki teknik ve meslek liselerinde öğrenim gören 10. sınıf öğrencilerinin İngilizce öğrenimine karşı tutumlarını okul türü, cinsiyet, bölümler, Özel Amaçlı İngilizce dersi alma, ve İngilizce öğrenme amacı değişkenlerine göre incelemeyi amaçlamıştır.Bu çalışma Hatay-İskenderun'da, üç okulda 472 10.sınıf teknik ve meslek lisesi öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma niceliksel ve niteliksel veri toplama metotları kullanılarak tasarlanmıştır. Veri toplamak için 30 madde içeren tutum anketi kullanılmıştır. Niceliksel veri SPSS 17,0 istatistik programı ile analiz edilmiş, niteliksel verilerin analizinde ise metin analizi yöntemi kullanılmıştır.Niceliksel veri analizi sonuçları meslek lisesi öğrencilerinin İngilizce dersine karşı tutumlarının ortalamanın biraz üzerinde olduğunu göstermiştir. Meslek liselerinin Anadolu meslek lisesi ve meslek lisesi bölümleri arasında İngilizce dersine yönelik tutumlar bakımından anlamlı fark bulunmuştur. Anadolu meslek lisesi bölümündeki öğrencilerin ortalamanın biraz üzerinde tutuma sahip oldukları, meslek lisesi bölümü öğrencilerin ise tutumlarının orta düzeyde olduğu gözlenmiştir. Kız ve erkek öğrencilerin tutumları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kızların İngilizce dersine yönelik tutumlarının ortalamanın üzerinde olduğu, erkek öğrencilerin ise ortalama tutumlara sahip olduğu gözlenmiştir. Okul türü, bölümler, Özel amaçlı İngilizce dersi alma ve İngilizce öğrenme amacı değişkenleri bakımından öğrenci tutumları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Niteliksel veri analizi sonuçları ise meslek lisesi öğrencilerinin İngilizce öğrenmeyi pragmatik nedenlerle önemli bulmalarına rağmen İngilizcelerini geliştirmek için yeterince çaba sarf etmediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
English as an international means of communication is a language appreciated by individuals to keep pace with today?s rapidly changing world. Similarly, students need to learn English to get benefit from it in their future lives. Even though English has been taught starting from primary school, students attending vocational and technical high school seem to face some problems in developing language skills. Additionally, there appears lack of enough research in this field. Therefore, the purpose of the study primarily was to determine the attitudes of 10th grade vocational and technical high school students toward learning English as a foreign language in relation to school section, school type, gender, department, taking English for Specific Purposes (ESP) courses, and purpose to learn English.This study was conducted with 472 10th grade vocational and technical high school students attending three schools in İskenderun, Hatay. The research was designed by utilizing a mixture of qualitative and quantitative methods. A questionnaire including 30 items on attitudes was used to collect data. The quantitative data were analyzed using SPSS 17.0 statistical program and content analysis was used in order to interpret the qualitative data.Analysis of the quantitative data revealed that vocational high school students had mildly positive attitudes toward learning English. A statistically significant difference was found between Anatolian high school sections and high school sections of vocational high schools in terms of attitudes toward learning English. Students in Anatolian high school section were observed to have mildly positive attitudes toward learning English while those in high school section to have neutral attitudes. In terms of gender, a statistically significant difference was not found between females and males. Females were observed to have mildly positive attitudes toward learning English while males exhibited neutral attitudes. In relation to school type, department, taking English for Specific Purposes (ESP) courses, and purpose to learn English, a significant difference was found among students? attitudes toward learning English.Analysis of the qualitative data revealed that although vocational school students considered learning English important for instrumental reasons, they did spend no necessary efforts to improve their English.