Kant ve Levinas etiğinde özgürlük kavramı üzerine
On the concept of freedom in Kant and Levinas ethics
- Tez No: 265464
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Kant ve Levinas etiğinde özgürlük kavramı, ?etik temeller?e dayalı olarak ?olması gerekenler? üzerinden ele alınmıştır. Kant etiğinde özgürlük, aklın genel yasa koyuculuğu içinde, Kendi'siyle özdeş bir Ben'in otonomisine dönüşmüştür. Levinas etiğinde ise özgürlük, Öteki'yle karşılaşma anında akıl ve bilincin devre dışı kaldığı yollu kabul nedeniyle Ben'in Öteki'ye yaderkliği olarak ele alınmıştır.Ne var ki, özgürlüğün otonomi ya da yaderklik olarak görülmesi, Öteki karşısında Kendi'nin ya da Ben karşısında Öteki'nin kaynak olarak görülmesinin sonucudur. Ben ve Öteki arasındaki farklılıkların kaynağı, maddi-toplumsal ilişkilerdir ve bu tür bir kaynak düşüncesi, özgürlük kavramını otonomi/yaderklik ikilemine düşmekten kurtarır. Kant etiğinde ise özgürlük, kaynak olarak kabul edilen Kendi'nin, istemeye ilişkin genel yasa koyma özelliğine bağlanmıştır. Levinas etiğinde ise özgürlük, Ben'in Öteki'ye karşı sorumlulukları hakkında onu Öteki karşısında yalnız ve çaresiz bırakmıştır. Fakat, etik temelli bir özgürlük kavramı ortaya koymada bu iki etiğin eleştirisi, önemli birtakım hareket noktaları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of freedom in Kant and Levinas ethics examined covered over ?ought to? based on ?ethical grounds?. Freedom in Kant ethics was turned to otonomy of I identical Self?s in general legality of the reason. Freedom in Levinas ethics examined as heteronomy of I to the Other, because of acceptance that reason and consciousness is considered to be disabled when encounter with the Other.However, adopting of freedom as autonomy or heteronomy are result of accepting source Self in the face of the Other or the Other in the face of I. The sources of differences between I and the Other are the material-social relations and the idea of such a resource falls into the concept of freedom of autonomy/heteronomy dilemma. Freedom in Kant ethics has connected to put general law about the willing by considered as the source of Self?s. Freedom in Levinas ethics has left I alone and helpless in the face of the Other about his responsibilities to the Other. But, an ethics-based concept of freedom set forth in a criticism of these two ethics, offers some important starting point.