Ortaöğretim öğrencilerinin ders dışı sportif faaliyetlere katılım düzeyleri ve sorunları: Burdur, Isparta, Denizli örneği
The participation of extracurricular sports activities and issues level in secondary school students: Burdur, Isparta, Deni̇zli̇ example
  1. Tez No: 412296
  2. Yazar: BURCU SALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim öğrencilerinin ders dışı sportif faaliyetlere katılım düzeylerinin ve sorunlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Denizli, Isparta ve Burdur illerinde öğrenci olan 835 ortaöğretim öğrencisi katılmıştır. Araştırmada toplam 19 sorudan oluşan, Selçuk (2006) tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 15.0 programında frekans ve ki-kare analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, öğrencileri ders dışı spor etkinliklerine teşvik eden bireylerin başında ailenin ve beden eğitimi öğretmeninin geldiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin ders dışı spor etkinliklerinde en fazla karşılaştıkları sorunların başında okuldan izin alamama, ailelerin derslere önem vermeleri ve çocuklarını spora yönlendirmemeleri, spor saha ve malzemelerinin yetersiz olmasının geldiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin ders dışı spor etkinliklerine katılımlarında baba mesleği, ailedeki birey sayısı ve öğrencilerin cinsiyetlerinin anlamlı birer belirleyici oldukları tespit edilmiştir. Buna karşılık, anne mesleği ve sınıf değişkenlerinin ders dışı spor etkinliklerine katılım üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bazı sosyo-demografik değişkenlerin ortaöğretim öğrencilerinin ders dışı spor etkinliklerine katılım düzeylerini, beklentilerini ve amaçlarını etkileyen bir unsur olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, curricular of secondary school students aimed to determine the level of participation in sports activities and problems. Total 835 secondary school students participated live in Denizli, Isparta and Burdur in this researches. Consisting of a total of 19 questions in the survey, Selcuk (2006) developed by questionnaire. The data obtained in the SPSS 15.0 statistical analysis of the frequency and chi-square analyzes were used. At the end of the study, students in the course at the beginning of non-family members to encourage sports and physical education teachers came in were identified. Off course the students in sports activities can not get permission from the school at the beginning of the problems they face most families routing sports course the importance of giving and children that they, the sports field and the material has been determined that they were being inadequate. Students participating in extracurricular sports activities in the father's occupation, the number of family members and the students were found to be a significant determinant of gender. In contrast, maternal occupation and concluded that class variables, no significant effect was reached on participation in extracurricular sports activities. As a result, some socio-demographic variables were found that high school students to extracurricular sports activity participation levels, it was found to be a factor affecting their expectations and goals.