Hollanda'da cami eksenli din hizmetleri ((Hollanda'da camiler ve din görevlileri ile ilgili bir alan araştırması)
Mosque oriented religion services in Holland, (A field study about mosques and religious affairs officers in Holland)
- Tez No: 265476
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Araştırmada, Hollanda'da camilerde yürütülen din hizmetleri bağlamında; Hollanda'da İslam ve Müslümanlar, camilerin kuruluşu ve kurumlaşması, resmi din görevlilerinin gönderilmesi ve Türkiye eliyle din hizmeti sunulması konuları ele alınarak camilerde yürütülen hizmetlerde din hizmetlerinin yeri ve din görevlilerinin rolü ile ilgili teorik zemin oluşturulmaya çalışılmış, yürütülen hizmetlerin beklentileri karşılama düzeyleri ve din görevlilerinin hizmetleri yerine getirmede yeterlilikleri araştırılmıştır.Hollanda'da camilerde verilen din hizmetlerinin beklentileri karşılama düzeyi ve din görevlilerinin mesleki birikiminin bu beklentileri karşılamada ne düzeyde yeterli olduğu soruları din görevlileri ve Hollanda Diyanet Vakfı şubesi olan camilerin cemaati üzerinde yapılan bir alan araştırması yoluyla incelenmiş ve tespit edilmiştir. Araştırmada; din görevlilerine yönelik 34 maddelik ve örneklem olarak seçilen 20 camide toplam 800 kişiye 34 maddelik olmak üzere iki adet anket formu; elde edilen nicel verileri nitel verilerle desteklemek amacıyla da din görevlilerine ve cemaate yönelik olmak üzere iki adet ?Yarı Yapılandırılmış Mülakat? ölçme aracı kullanılmıştır. Anket uygulaması öncesinde; formlarda yer alan soruların anlaşılırlık düzeyinin ve yoğunlaşılması gereken alanların belirlenmesi amacıyla pilot uygulama yapılmıştır.Araştırmanın evreni Hollanda genelinde HDV'ye bağlı 143 cami ve din görevlilerinin tamamıdır. Örneklem ise 2008 yılı Ekim-Aralık ayları arasında görevde bulunan 98 din görevlisi ve muhtelif eyaletlerden belirlenen 20 cami oluşturmaktadır.Araştırma verilerinin çözümlenmesinde tek faktörlü varyans analizi, ilişkisiz örneklemler t-testi ve Pearson Correlation ilişki testi kullanılmıştır. Veriler, SPSS 11 bilgisayar paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, Islam and Muslims in Holland, the establishment and institutionalisation of mosques, appointment of religious affairs officers and religious services via Turkey is examined and a theoretical baseline in the frame of services in the mosques and the role of religious affairs officers is constructed. In addition, these services and religious officers? performance in terms of meeting the expectations is studied.The quality of religious services offered in mosques in terms of meeting the expectations in Holland and adequacy of governmental religious officers have been examined and identified by conducting surveys on religious officers and the community attending to the mosques which are also branches of Holland Religious Affairs Foundation (Hollanda Diyanet Vakfı). In the study, one questionnaire with 34 questions has been prepared for the aforementioned religious officers. Another questionnaire with 34 questions is prepared for the mosque community which have been selected as a sample group from 20 mosque as 800 people. In order to support the quantitative data with qualitative data, semi structured consultation have been prepared for the religious officers and mosque community as well. Prior the survey, a pilot application has been conducted to determine the comprehensibility of the questions and the parts that need focusing in the questionnaire form.The range of the study is the 143 mosque belonging to Holland Religious Affairs Foundation and all the religious officers. Sampling is made among 20 mosque and 98 religious officers who were in duty between October 2008 and December 2008.Analysis of the data was made according to SPSS technique, odd-factor variance analysis test and Pearson Correlation test.