Basın ilanı tasarımlarında illüstrasyonlar ve vektörel illüstrasyon tekniğinin uygulanması
Illustrations in the design of press advertisements and the application of the vectorial illustration technique
- Tez No: 265499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ZİYA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İllüstrasyonlar, basın ilanı tasarımlarında tipografik unsurları vurgulayıcı, tanımlayıcı veya destekleyici nitelik taşımaktadır. İllüstrasyonların kullanıldığı basın ilanlarında; etkili, canlı ve çarpıcı tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Basın ilanı tasarımlarında kullanılan ve bilgisayar ortamında hazırlanan, dijital illüstrasyon tekniklerinden biri de; vektörel illüstrasyon tekniğidir. Bu teknik, grafik tasarımcılara ve illüstratörlere sağladığı avantajlar nedeniyle tercih edilmektedir.Basın ilan tasarımlarında illüstrasyonların yerinin ve vektörel illüstrasyon tekniğinin uygulanma süreçlerinin irdelendiği bu araştırmada; basın ilan tasarımlarında yer alan illüstrasyonlara dikkat çekmek ve bu alanda yapılmış illüstrasyon ve bir illüstrasyon tekniği olan vektörel illüstrasyon çalışmalarının biçim ve içerik yönünden incelenerek, çözümlenmesi amaç edinilmiştir. Araştırma, bu alanda yapılacak olan çalışmalara ışık tutması bakımından önem taşımaktadır.Bu araştırmanın; grafik tasarımı eğitimi alan öğrenciler, reklam ajanslarında görev alan illüstratör ve grafik tasarımcılar, ilgili araştırmacılar ve akademisyenlere yol gösterici olacağı düşünülmektedir.Araştırmada; tarihsel süreç içerisinde illüstrasyon tekniğindeki gelişmeler ele alınarak, basın ilan tasarımlarında illüstrasyonun yeri üzerinde durulmuştur. Basın ilan tasarımlarında uygulanan illüstrasyonlar; araştırmanın evrenini oluştururken, bu tasarımlarına açıklık getirmesi bakımından tarihsel yöntemin kullanıldığı araştırmada, vektörel illüstrasyon tekniğine ilişkin kaynaklardan elde edilen bilgiler de gözlem yöntemi biçiminde analizlerde kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada, illüstrasyon tasarımı ile ilgili literatür taranarak uygun betimleme biçimi ile sunulmuştur.Araştırma; basın ilanı tasarımlarını yaratma sürecinde, vektörel illüstrasyon tekniğinin illüstratörlere sağladığı avantajlar nedeniyle seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Illustrations are of quality which emphasizes, define and support the typographic components in the design of press advertisements. Effective, vivid and striking designs come up in the press advertisements in which illustrations are used. One of the digital illustration techniques that is used in the designs of press advertisement and prepared in the computer environment is the tecnique of vectorial illustration. This tecnique is preferred due to the advantages it provides to graphic designers and illustrators.In this reserach in which the place of illustration and the application processes of the vectorial illustration tecniques is examined, to draw attention to the illustrations included in the designs of press advertisements and the analysis of illustration and the vectorial illustration, an illustration technique, studies carried out in this field have been aimed. The research is of importance in terms of its throwing light on the studies to be carried out in this field.It is thought that this research will be a guide for the students taught graphic design, for the illustrators and graphics designers working for advertisement agencies and for the concerned researchers and academicians.By dealing with the developments in the illustration technique in the historical continuum, the place of illustration in the designs of press advertisements has been emphasized in this study. In the study where the historical method was employed in terms of clarifying these designs, the information obtained from the sources regarding the vectorial illustration tecnique was used in the analyses in the way of observation method while the illustrations applied in the designs of press advertisements formed the focal point of the study. In addition, the literature concerning the illustration designs was presented through review with the appropriate description style in this study.The present study was chosen because of the advantages that the vectorial illustration technique provides to the illustrators in the process of creating the designs of press advertisements.