Ergenlerde internet bağımlılığını yordayan psiko-sosyal değişkenlerin incelenmesi
Examining psycho-social variables that predict internet addiction among adolescents
  1. Tez No: 265503
  2. Yazar: EROL ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM MÜGE SİYEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada ergenlerde internet bağımlılığını yordayan psiko-sosyal değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada internet bağımlılığını yordayan psiko-sosyal değişkenler olarak yalnızlık, algılanan sosyal destek, yaşam doyumu, karşı cinsle romantik ilişki durumu, cinsiyet, algılanan akademik başarı ve sosyo-ekonomik düzey değişkenleri seçilmiştir. Bu araştırma betimsel yöntemli ilişkisel tarama modelli bir yordama çalışması niteliğindedir.Araştırmaya 2009-2010 eğitim öğretim yılından İzmir ili Çeşme ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumlarında 9. ,10. ,11. ve 12.sınıflarda öğrenim gören 333' ü kız, 367' si erkek 700 öğrenci katılmıştır.Bu araştırmada ergenlerde internet bağımlılığını değerlendirmek için ?İnternet Bağımlılık Ölçeği?; yalnızlık düzeylerini belirlemek için ?UCLA Yalnızlık Ölçeği?, algılanan sosyal desteği ölçmek için ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği?, yaşam doyumunu ölçmek için ?Yaşam Doyumu Ölçeği? kullanılmıştır. Ergenlerin demografik özelliklerine ve internet kullanımına ilişkin verilerin elde edilmesinde ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Verilerin analizinde SPSS 15.0 paket programından yararlanılarak frekans dağılımları, Pearson Korelasyon Katsayısı Tekniği, t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi Tekniği ve Hiyerarşik Regresyon Analizi Tekniği kullanılmıştır.Bu araştırmanın sonucunda cinsiyet, algılanan akademik başarı, yalnızlık ve aileden algılanan sosyal destek değişkenlerinin ergenlerde internet bağımlılığını yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine some psychosocial variables that to predict internet addiction among adolescents. These psychosocial variables were loneliness, perceived social support, life satisfaction, romantic relationship status, gender, perceived academic success and socio-economic status. This study is a descriptive regressional study.700 high school students (9th, 10th, 11th and 12th grades) were enrolled in this study. They were chosen from high schools in Çeşme, Izmir at the education year of 2009-2010. 333 of sample were female, 367 of them were male.?Internet Addiction Scale? was used to assess internet addiction at adolescence. ?UCLA Loneliness Scale?, ?Multidimensional Perceived Social Support Scale? and ?Life Satisfaction Scale? were used for assessing psychosocial variables. ?Personal Information Form? was given to adolescents in order to have their demographic infomation and data about their internet use habits.SPSS 15.0 was used for all statistical analysis. Frequency distribution, Pearson Correlation Coefficient, t-test, one-way ANOVA and Hierarchical Regression Analysis were used for statistical analysis.Gender, perceived academic success, loneliness and perceived social support from family were found to have predictive value on internet addiction among adolescents.