İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin sanat eğitimine bakış açılarının değerlendirilmesi
The assessment of the elementary school administratons and teachers viewpoint in art education
  1. Tez No: 265544
  2. Yazar: DERYA AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sanat insan yaşantısıyla bütünleşen, insanın duygu ve düşüncelerini ifadesindeönemli bir iletişim aracıdır. Bu nedenle sanat eğitiminin önemi ciddi bir boyutkazanmaktadır. Sanat Eğitimi 20.yüzyılın başından bu yana genel anlamda sanatıntüm alanlarını içine lan okul içi ve okul dışı yaratıcı sanatsal eğitim olaraktanımlamaktadır. Daha dar anlamda ise, okullarda sınıflarındaki ve ilgilibölümlerdeki sanata ilişkin verilen dersler olarak tanımlanır. Yıllardır süregelen birtartışma; sanat eğitiminin dallarını mı içereceği.İlköğretim okul yöneticileri ve öğretmenlerinin sanat ve sanat eğitimine bakışaçılarının değerlendirilmesi isimli tez çalışmasının amacı, araştırmanın evreninegiren okulların okul yönetici ve öğretmenlerinin sanata bakış açıları, sanatın çeşitlidallarının çocuğun sosyal gelişim, dil gelişimi, yetenekleri, duygusal gelişimi vefiziksel gelişimi üzerinde ne kadar etkili olduğuyla ilgili düşüncelerini anlamayayöneliktir. Bunu için güvenirliği üst düzey olan bir ölçek hazırlanmıştır. Hazırlananölçek içerisindeki 42 soru toplam 12 okulda görev yapmakta olan ve çalışmayagönüllü olarak katılan 212 öğretmen ve yönetici üzerinde uygulanmış ve SPSSprogramı ile analiz edilmiştir.Analiz sonucuna göre öğretmen ve yöneticilerin sanat ve sanat eğitiminingerekliliğine ilişkin görüşlerinde olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Sorunun yöneticive öğretmenlerden öte Milli Eğitim'in hazırlamış olduğu ve uygulanan müfredatiçerisinde sanat eğitimine verilen önemin yeterli olmadığı kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
Art is an important means of communication to express the feelings andthoughts that are integrated with people?s lives. Thus; the significance of the arteducation becomes a serious issue. The art education has been identified as an inschool and non-formal creative art education since the beginning of 20th century. Inshort; it is identified as the lessons which are given in the classes at schools and inthe departments in relevant to art. The discussion which has been lasted for years is? Does an art education include ist branches??The aim of this thesis study, The Assessment of the Elementary SchoolAdministrations and Teachers?s Viewpoint in Art and Art Education? is tounderstand the administration and teachers? viewpoints at schools which is also thesubject of this thesis scope and understand the thoughts regarding how effective isthe different branches of the art on a child?s social, language, skill and physicalprogress. For this reason, a highly reliable scale is prepared. Total 42 questions inthis prepared scale were asked to 212 volunteer teachers and administrators fort hisstudy at 12 schools and analysed by SPSS programme.According to the results of the analysis, the positive results in regard to thenecessities of the art and art education for teachers and administrations. The matter isbeyond the teachers and administrations; it is of the opinion that the importance ofthe art education is not sufficient in the applied curriculum which was prepared byMinistery of National Education