Türkiye'deki finansal serilerin oynaklık yapısı
The volatility structure of financial time series in Turkey
- Tez No: 227044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JULİDE YILDIRIM ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Finansal piyasalarda oynaklığın artması ve finansal başarılar için bu oynaklığın nedenlerinin belirlenmesi ve önceden öngörülmesi, oynaklık modellemesini gündeme getirmiştir. Finansal piyasalardaki ve makro ekonomideki oynaklıkların birbirlerini çift yönlü etkiliyor olması ise oynaklık modellemesinin önemini artmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin finansal ve makro ekonomik oynaklık yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye ekonomisini ve finansal yapısını temsil eden başlıca değişkenlerin önce oynak bir yapı sergileyip sergilemedikleri araştırılmış, daha sonra oynaklık modellemeleri yapılmıştır. Ayrıca çalışmada, literatürde uygulama zorluğu nedeniyle çok sık kullanılmayan ancak geleneksel oynaklık modellerinden üstün olan stokastik oynaklık modeli teorik olarak anlatılmıştır. Bu çalışma ile ilk defa İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın asimetrik yapısı ve enflasyon belirsizliği stokastik oynaklık modeli ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Türkiye ekonomisinin ve finansının oynak bir yapı sergilediği hatta Türkiye borsasının asimetrik bir yapıya sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, Türkiye'de yüksek enflasyonun enflasyon belirsizliğini kısa ve uzun dönemde düşürdüğü, buna karşın, enflasyon belirsizliğinin enflasyonu kısa dönemde etkilemediği uzun dönemde artırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to determine Turkey?s financial and macroeconomic volatility structure. For this purpose; first, variables that represent Turkey?s economy and financial structure are investigated for volatility and then the volatility modelling has been set for these variables. Furthermore, the stochastic volatility models which rarely use in literature because of the application difficulties but seem more robust against conventional volatility models are examined theoretically in this study. Besides, the asymmetric structure of ISE (Istanbul Stock Exchange) and inflation uncertainty is examined by using stochastic volatility model. The results show that Turkey?s economic and financial structure is volatile and also stock exchange market shows an asymmetric structure. Moreover, empirical findings indicate that an increase in inflation decreases uncertainty both in the short and long runs. However a shock to inflation volatility increases inflation in the long run, where its effect on inflation in the short run is limited.