Kongre turizmi ve Kapadokya bölgesindeki otel işletmelerinin kongre hizmetleri yönetiminin incelenmesi: Kayseri ve Nevşehir ili örneği
Congress tourism and convention services management of business hotels in Cappadocia region of ınvestigation: The case of Kayseri and Nevsehir province
  1. Tez No: 265568
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİR ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sanayi devrimi ile büyük bir artış gerçekleştiren uluslararası kongreler II. dünya savaşı sonrasında kongre faaliyetlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ticari faaliyetler ve bilimsel alandaki fikir alışverişlerinin yapıldığı kongreler insanların bir araya gelmelerini sağlamıştır. Daha sonra kongre bir turizm türü olarak düşünülmüş ve alternatif turizm olarak bütün turizm ülkeleri tarafından ön planda tutulmaya başlanmıştır.Kongre turizmi hem ekonomik hem de sosyo-kültürel açıdan büyük etkiye sahiptir. Ekonomik açıdan bakıldığında dünya turizm gelirlerinden daha fazla gelir getirdiği ve turizm pastasında büyük bir paya sahip olduğu görülmektedir. Bu yüzden kongre turizmi büyük bir pazar ve gelir arttırıcı unsur olarak düşünülmektedir. Ayrıca sosyal açıdan bakıldığında ise farklı kültürlerin ve farklı dillerin etkileşimini olumlu yönde sağlamak suretiyle bir sosyal faydaya da sahiptir.Türkiye açısından bakıldığında kongre turizmi gelişen bir turizm çeşidi olarak önemli olmaya başlamıştır. Turizm pazarında önemli bir yer edinmek isteyen ve bu pazardan pay almak isteyen Türkiye kongre turizminin gelişmesi için önemli faaliyetler gerçekleştirilmektedir. İzmir, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde kongre turizmi oldukça gelişmiş bulunmaktadır. Ayrıca son zamanlarda Kayseri, Niğde, Nevşehir gibi şehirlerin bulunduğu Kapadokya bölgesinde de kongre turizmi gelişme göstermeye başlamıştır.Bu çalışmada öncelikle kongre turizmi genel olarak ele alınmış ve kongre turizm pazarından bahsedilmiştir. Kongre organizasyon faaliyetleri incelenerek Kapadokya bölgesi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Daha önce belirttiğimiz gibi Kapadokya bölgesinde gelişmekte olan kongre turizmi için kapasitelerin yeterli olup olmadığı incelenmiştir. Kongre turizmi potansiyeli kapsamlı inceleme ile araştırılmaya çalışılmıştır. Bölgenin kongre turizmi potansiyeli, kongre organizasyonları, ulaşım, alt ve üst yapı faaliyetlerinden bahsedilmiştir. Elde edilen bilgiler, belirlenen kriterler ve anket uygulanan otel yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda sonuç ve öneriler sunulmuştur. Araştırma sonucunda Kapadokya bölgesindeki otellerin kongre faaliyetleri açısından yeterli kapasiteye sahip olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Perform a large increase in the industrial revolution II International Congress. After World War II led to the emergence of convention activities. Exchange of ideas in the field of commercial activities and scientific conferences have been made has enabled people to come together. Congress then has been considered as a kind of tourism and alternative tourism as a priority by the entire country of tourism was introduced.Congress tourism, both economically and socio-cultural aspects have a big impact. Economic perspective of world tourism revenues and bring more revenue in the tourism pie is seen to have a big share. This is why Congress has a great market and tourism is considered as an element of income generation. Is also a social perspective, the interaction of different cultures and different languages by providing a positive social benefit to the others.Turkey from the perspective of a developing tourism, congress tourism is becoming important as the type. Who wish to obtain an important place in the tourism market and want to get a share of this market, the development of congress tourism in Turkey are carried out important activities. Izmir, Istanbul and Ankara, the city is quite developed in congress tourism. Also recently, Kayseri, Nigde, Nevsehir in Cappadocia region where the congress of cities such as tourism development has begun to show.This study first congress and convention tourism is generally considered to have been mentioned in the tourism market. Congress organization by examining the activities of the Cappadocia region was chosen as research area. As we mentioned earlier in the Cappadocia region of developing sufficient capacity for the tourist whether congress investigated. Congress tourism potential, were investigated with a comprehensive review. Congress tourism potential of the region, congress organization, transportation, infrastructure and construction activities have been mentioned above. The information obtained, and the criteria defined in the survey of hotel managers in line with the conclusions and recommendations are also presented opinions. Hotels in Cappadocia region as a result of research activities of the congress was seen in terms of not having enough capacity.