Banka başarısızlıklarının sağkalım analiziyle açıklanması: Türkiye örneği (1989?2008)
Explanation of banking failures with survival analysis: Turkey case (1989-2008)
- Tez No: 265594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bankalar mevduat toplayarak bu mevduatları kar amacıyla kredi şeklinde dağıtan finansal kurumlardır. Bankaların temel işlevi borç almak isteyenler ile borç vermek isteyenler arasında aracılık işlevi görmesidir. Bu işlevinin yanında bankalar ekonominin geneli açısından da önemli kurumlardır. Sağlıklı bir bankacılık sistemi iktisadi büyümeye ve kalkınmaya katkıda bulunacaktır. Bu nedenle bankacılık krizlerinin ve banka başarısızlıklarının nedenlerinin araştırılması politika yapıcılar açısından önemlidir.Bu çalışmanın temel amacı 1989-2008 yılları arasında Türk bankacılık sektöründe gerçekleşen banka başarısızlıklarının nedenlerini ve belirleyenlerini araştırmaktır. Bu amaçla bankalara ait finansal oranlar ve makroekonomik değişkenler kullanılarak sağkalım analizi ile tahminler gerçekleştirilmiştir. Tüm model sonuçları bankalara ait finansal oranların banka başarısızlıklarını açıklamakta yetersiz olduğunu göstermektedir. Analiz sonuçları banka başarısızlıklarını ve bankaların yaşam süresini açıklamada sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, banka büyüklüğü, kazançlar, likidite ve piyasa risklerine karşı duyarlılık değişkenleri yanında büyüme, enflasyon, reel faiz oranı ve reel efektif döviz kuru gibi makroekonomik değişkenlerin de banka başarısızlıklarını açıklamakta etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Banks are the financial institutions that collect deposits and lend them as credits in order to earn profit. The fundamental function of banks is being a mediator between lenders and borrowers. Besides this function banks are also important institutions for the overall economy. A healthy banking system will contribute to economic growth and development. For this reason, investigation of determinants of banking crisis and banking failures are important for policymakers.Main objective of this study is to investigate the causes and determinants of bank failures in Turkish banking sector in the period 1989-2008. With this aim by using bank specific financial ratios and macroeconomic variables, estimations with survival analysis are performed. All model results suggest that the financial ratios are inadequate to explain banking failures. Analysis results show that besides capital adequacy, asset quality, bank size, earnings, liquidity and sensitivity to market risks variables, macroeconomic variables like growth, inflation, real interest rates and real effective exchange rates are also effective to explain bank failures and survival time of banks.