KOBİ'ler için uluslararası finansal raporlama standardı ve Türkiye uygulaması
International financial reporting standard for SMEs and Turkey application
- Tez No: 265593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, 2009 yılında Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayınlanmış olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için Finansal Raporlama Standartlarını açıklamak ve ülkemiz şartlarında uygulanabilirlik örneği oluşturmak için hazırlanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde 35 bölümden oluşan standartlar, her bir bölümü ayrı ayrı olmak üzere ele alınmış, tam set Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ve ülkemiz muhasebe uygulamaları arasındaki farklılıklara değinilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ülkemizde imalat sektöründe yer alan bir işletmenin Tekdüzen Muhasebe Sistemi'ne ve ilgili kanunlara uygun olarak hazırlanan finansal tabloları Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için Finansal Raporlama Standartlarında yer alan açıklama ve standartlara uygun olarak dönüştürülmüştür.Çalışmanın amacı, KOBİ'ler için UFRS'de yer alan açıklama ve standartların ülkemiz açısından uygulanabilirliğindeki zorlukları gözler önüne sermek ve bu zorlukları gidermek amacıyla ülke muhasebe standartlarında yapılması gereken değişikliklerin içeriğini belirlemeye yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
This paper aim to explain and constitute an example for its applicability in our country?s conditions the International Financial Reporting Standards for Small and Medium Sized Entities, which was published by International Accounting Standards Board in the year 2009.In the second part of the paper, standards which are form in 35 parts, are compared with full set International Financial Reporting Standards and differences between Turkish accounting Standard are explained.In the third part of the paper, financial statements of a production company, prepared according to Turkish accounting standards and concerned legislation are converted to financial statement appropriate for the standards and explanations in International Financial Reporting Standards for Small and Medium Sized Entities.Goal of the paper is to find out the difficulties in application of standards and explanations in UFRS for SMEs and help to find the contents of changes that should be done in country?s standards.