İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenlerinin kendi algılarına ve meslektaşlarına göre iletişim becerileri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on religious culture and ethics teachers' communication skills according to the evaluations of their own and their colleagues
- Tez No: 265608
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Religion, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanın mutlu ve huzurlu olabilmesi, kendisini ve çevresini tanımasına, başkaları ile uyumlu ilişkiler gerçekleştirmesine bağlıdır. Sağlıklı iletişim kurmak, insanları bu mutluluğa götüren en önemli adımdır. İnsanlarla kurulan sağlıklı iletişim, olumlu ve dengeli insan ilişkilerinin yollarını açar. Sağlıklı insan ilişkilerinin temelinde sağlıklı iletişim yatmaktadır.Yetişkin insanlar hayatlarının büyük bir kısmını iş ortamında geçirir. Bu yüzden sağlıklı bir iletişim hayatın her alanında olduğu gibi insan ilişkilerinde, iş yaşamında da çok önemlidir. Okulun bir çalışanı olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeninin iş hayatındaki huzuru ve mutluluğu da onun meslektaşlarıyla sağlıklı insan ilişkileri ve iletişim becerileri geliştirmesine bağlıdır. Bu araştırmamızda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeninin hem kendi zümresiyle hem de diğer branşlardaki meslektaşlarıyla iletişimi kendilerinin ve meslektaşlarının değerlendirmelerine göre ele alınmıştır.Çalışmamız dört bölümden oluşmuştur. Giriş kısmında araştırmanın problemi, amacı, önemi, soruları, konu ile ilgili yapılmış araştırmalar ve kavramlar yer almıştır. İkinci bölümde çalışmanın yöntemi, evren ve örneklemi, veri toplama ve analiz edilmesine ilişkin bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde alan araştırması sonucunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin İletişim Bilgi ve Becerileri hakkında elde edilen bulgulara ve bu bulguların analizine yer verilmiştir. Son kısımda ise araştırmada ulaşılan sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Being a happy and peaceful human, recognizing himself and his environment, is to achieve harmonious relations with others. Communicating in a healthy manner with people is the most important step that leads to happiness. Good communication with people leads to positive and balanced human relations. The basic of healthy relationships is healthy communication.Adults spend the most time of their live in the business environment. Communication is important in all areas of life. Therefore, it is very important in healthy human relationships and business lives. Peace en happiness in business life, for an employee of the school, teacher of the Religious Culture and Ethics course, depends on healthy human relations with colleagues in the development and communication skills.In this study, we will discuss the relationship between the teacher of Religion and Ethics course and their coterie colleagues and their relationship with their colleagues in other branches according to the evaluations.This study consisted of four parts. In the Introduction of the research problem, purpose, importance, questions and concepts related to the subject of research has been done. In the second part of the study method, the universe and sample, data collection and analysis of information regarding is presented. In the third part as a result of field research in Religious Culture and Ethics Teachers' Communication Skills on the analysis of these findings and the findings obtained are given. The results of the study and recommendations presented in the last part.