Yeniliğin müşteri sadakati üzerindeki etkileri; turizm sektörüne yönelik bir araştırma
The effects of innovation on customer loyalty; a research for the tourism sector
- Tez No: 265609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde rekabet ortamından sıyrılmanın işletmeler açısından en büyük kozu yenilik yapmaktır. Yenilik yapmak işletmelere hem ekonomik açıdan hem de mal veya hizmetlerinin tercih edilmesi açısından birçok kazanım sağlamaktadır. İşletmeler yenilik yaparak hem yeni müşteriler çekmekte hem de mevcut müşterilerin sadakatlerini kazanmaktadırlar. Diğer sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de, yer alan işletmeler açısından yenilik yapmak için sürekli değişiklik gösteren tüketici tercih ve istekleri önemlidir. İşletmeler müşterilerin değişen istekleri doğrultusunda gerekli yenilikleri sağlamalıdır. Yapılan bu yenilikler mevcut müşterilerin sadakatleri üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Turizm sektörüne yönelik olarak yapılan bu çalışmada, otel işletmelerinde yapılan yeniliklerin, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinin müşteri sadakati üzerindeki mevcut etkisini daha da pekiştirdiği gözlenmiştir. Bu model, kolayda örneklem yoluyla seçilen 200 otel müşterisine uygulanan anket ile sağlanmaya çalışılmıştır. Ankette demografik soruların yanı sıra hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti, yenilik kavramı ve müşteri sadakati ile ilgili sorular sorularak yenilik ile müşteri sadakati kavramları arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, innovating is the most important trump card for the companies to graze from the present competitive environment. Making changes provides benefits to the companies in terms of both economic and preference of products or services. Businesses can attract new customers and achieve the loyalty of existing clients by creating innovations. Continuously changing consumer preferences and requirements are the key motivators leading innovations for the companies existing in the tourism sector, such as the others. Companies must satisfy the necessary improvements in accordance with changing demands of customers. Accomplished improvements create positive effects on loyalty of the existing customers. In this study generated for the tourism sector, it is observed that innovations conducted at hotels enhanced the existing effect of service quality and customer satisfaction on loyalty. This model was tried to provide by a survey conducted on 200 hotel quests chosen with convenience sampling. In the survey, as well as the demographic ones, questions on service quality, customer satisfaction, innovation concept and customer loyalty are questioned to figure out the relationship between innovation and customer loyalty concept.