İslam'ın Suriye'ye yayılışı
The spread of islam to Syria
- Tez No: 265612
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SARIÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İslam'dan önce Suriye bölgesi, Filistin, Lübnan, Ürdün ve Amman'ı da içinealan genis bir cografî alana ve birden çok ırktan ve farklı diller konusan toplulukların birarada yasadıgı çok münbit bir zemine sahipti. Bin yıl içerisinde sırasıyla Hellenizm,Bizans ve Pers kültürlerine besiklik ederek, birçok degisime sahne olmustu.Müslümanlar slam'ı yaymak için buraya geldiklerinde, yasam standartları daha yüksek,kendilerinden daha medenî, ekonomik açıdan daha zengin ama mutlu ve huzurluolmayan, dinî ve insanî duyguları örselenmis, arayıs içerisinde olan bir topluluklakarsılastılar.Suriye kapılarının slam'a açılması için ilk tesebbüsler Hz. Peygamber'lebasladı. Onun Suriye'nin önemine isaret eden hadisleri, bölgedeki yöneticilerle kurdugudiplomatik münasebetler, bazı kabilelerle yapmıs oldugu anlasmalar ve bizzat ordununbasında Suriye seferine çıkması, bu bölgeye yönelen slamî hareketin ilk adımları oldu.Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer zamanında Sahabe'nin gerçeklestirdigi fetihlerle, Suriyehalkları önce slam idaresiyle çok geçmeden de slamî bir hayatla tanıstılar.Müslümanlar gelmeden önce yasadıkları çok acı tecrübeler, fetihleri kolaylastırdıgı gibislam'la bütünlesmelerini de hızlandırdı. Müslümanlardan hiçbir zorlamagörmemelerine ragmen, yüz yıl geçmeden eski dinlerinden ve dillerinden eser kalmadı.Suriyeliler, fetihler esnasında bir savasa zorlanmadılar, topraklarının çok büyük birkısmı savassız anlasmalarla fethedildi. Müslümanlar yasantılarıyla onları savasmeydanlarında etkiledikleri gibi fetihten sonra da sözlerinde durarak onlar içinibadetlerini istedikleri gibi yapabilecekleri, mesleklerine devam edebilecekleri veözledikleri huzurlu bir hayata kavusabilecekleri sınırsız bir özgürlük alanı tesis ettiler.slam ordularını tezahüratlarla ve çesitli oyunlarla karsılayanlar olmustu. Sonrakihayatlarında buna hiç pisman olmadılar.slam'ın Suriye'ye yayılısı aslında Dünya'ya yayılısıydı. Suriye halkıneredeyse mini bir dünya karmasıydı. Bütün dinlerden ve kültürlerden tecrübeleritasıyordu bagrında. Çok geçmeden, Dünya'nın birçok noktasına slam mesajını,Suriye'den hareket eden slam orduları tasıdılar.
Özet (Çeviri)
Before Islam, the region of Syria was comprised of a broad geographical areaincluding Palestine, Lebanon, Jordan and Amman. It was home to people of a numberof different races and who spoke several different languages. Within a thousand years,Hellenism, Byzantine and Persian culture had in turn come to the region and affectedmany changes. When Muslims came to Syria to spread Islam, they encountered asociety that had a high standard of living and was more civilized and richer than theywere; but their religious and humanistic feelings had been hammered and they weresearching.The fist attempts to open the doors of Syria to Islam were made by the prophetMohammed. Some of his hadith, diplomatic relations and treaties he made with varioustribes show the importance he gave to Syria; and his journey there in person at the headof his army was the first move made by Muslims towards Syria. Sahabe?s conquestsduring the times of the caliphs Ebu Bekir and Omer introduced the Syrian peoples tolife under Islam even before there was Islamic governance in the area. The very painfulexperiences they had suffered before the arrival of the Muslims made the conquestseasier and sped up their incorporation into Islam. Although the Muslims did notaccomplish this by force, within a century there was no one left adhering to theirprevious religions and languages.The Syrians were not forced to fight when they were conquered. A largeportion of their lands were taken over without a fight through treaties. As they made animpression on them on the battlefields by allowing them to live, Muslims made a goodimpression by keeping their promises after the conquest: allowing them to worship asthey pleased, continue in their professions and granting them the freedom to enjoy thepeaceful lives that they desired. Some of them greeted the Muslim armies withapplause and dancing. They did not regret this later in their lives.The spread of Islam to Syria was really the spread of Islam to the world. TheSyrian people were like a little world. Syria contained the experiences of all religionsand cultures. Before much time had passed, many areas of the world heard the messageof Islam carried by the Muslim armies coming out of Syria.