Karain Mağarası B Gözü holosen I-II-III seviyelerinin yontmataş endüstrileri
Technology of knapped stone tools which were discovered at geological levels H I-II-III of Chamber B of Karain Cave
  1. Tez No: 265620
  2. Yazar: YAVUZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Karain Mağarası B Gözü H I-II-III jeolojik seviyelerinden ele geçmiş olan toplam 3428 adet yontmataş üzerinde teknolojik ve tipolojik analizler yapılmıştır.Karışık bir görünüm sergileyen H I jeolojik seviyesinden ele geçmiş olan 367 adet yongalama ürünü içerisinde yonga ve dilgi/dilgicikler hemen hemen eşit oranlarda temsil edilmektedirler. 38 adet çekirdek içerisinde şekilsiz çekirdekler baskındır. 111 adet aletin ise 56' sı makrolit, 55' i mikrolitlerden oluşmaktadır.H II jeolojik seviyesi daha homojen bir yapı sergilemektedir. 985 adet yongalama ürünü içerisindeki baskın tip dilgi/dilgiciklerdir. Çekirdek buluntuları da bu veriyi desteklemektedir. 181 adet çekirdekten 105 tanesi dilgi ve dilgicik çıkarımına yönelik olarak hazırlanmış olan prizmatik çekirdeklerdir. H II içerisinden ele geçmiş olan 609 adet alet ise çeşitli tiplerdeki makrolit ve mikrolitlerden oluşmaktadır. Bu iki öğe de hemen hemen eşit oranlarda temsil edilmektedir.H III jeolojik seviyesinden ele geçmiş olan toplam 478 adet yongalama ürünü içerisinde baskın tip dilgi/dilgiciklerdir. 134 adet çekirdek içerisindeki baskın tipin tek ve iki kutuplu prizmatik çekirdekler olması da bu veriyi desteklemektedir. Toplam 525 adet alet içerisinde makrolit ve mikrolit oranları sayısal açıdan birbirine yakındır.
Özet (Çeviri)
Technological and tipological analyses were performed on 3428 ea of knapped stone tools which were discovered at geological levels H I-II-III of Chamber B of Karain Cave.Flakes and blades/bladelets are almost equally represented amongst 367 knapped Stone products discovered at geological level H I, which exhibit a untidy appearance. Amorphous are predominant amongst 38ea of cores. Of 111 tools , 56 are macroliths are remaining 55 are microliths.Geological level H II exhibit more homogenous structure. Predominant type amongst 985 ea of knapped Stone products are blade/bledelets. Findings about cores also support this data. Of 181 cores, 105 are prismatic cores, intended for creating blade and bladelets. 609 ea of tools which have been obtained from level H II, consist macroliths and microliths of various types. Both of these types are represented almost equally.The dominant type amongst 478 ea of knapped stone products obtained from geological level H III is blades/bladelets. The fact that the predominant type amongst 134 ea of cores are unipolar and bipolar cores, also supports this data. Number of macroliths and microliths amongst total 525 tools, are very close.