Uluslararası Özel Hukukta ticaret ortaklıklarının birleşmesi
Mergers of corporations in Private International Law
- Tez No: 265627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DARDAĞAN KİBAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada öncelikle hukuksal olgunun analizi amacıyla, birleşme işlemi maddi hukuk açısından değerlendirilmiştir. Birleşme kavramının iktisat bilimi içerinde kullanımlarına yer verilmiş, birleşmenin hukuksal anlamı ile farklılığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Hukuk bakımından bir birleşmenin söz konusu olabilmesi için gerekli görülen unsurların altı çizilmiştir. Birleşmenin gerekleştirilmesi süreci ve usulü, yapılan işlemler, evreler dâhilinde ele alınmıştır. Birleşmenin hukuksal sonuçları olarak tasfiyesiz sona erme, yeni payların kazanılması ve külli halefiyet tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü ise birleşmelerden doğan kanunlar ihtilafına ayrılmıştır. Bu bölümde öncelikle, genel olarak ortaklıklar hukukundan doğan kanunlar ihtilafı problemleri incelenmiştir. Bu bağlamda, ortaklık statüsünün tayini ve uygulanma alanı üzerinde durulmuştur. Bundan sonra ise özel olarak birleşmelerde uygulanacak hukukun tespiti için yapılması gerekenlerden söz edilmiştir. Kanunlar ihtilafı hukukunda birleşmelerden doğan kuramsal sorunlar ve sorunların çözümünde hareket edilecek ilkeler ortaya konmaya çalışmıştır. Birden fazla ortaklık statüsünün uygulanma eğilimi ve çoklu bağlanmanın tercih edilmesi gerekliliği açıklanmıştır. Önerilen çoklu bağlanmanın, birleşme işleminin çeşitli unsurları bakımından uygulanması, bu uygulanmayı destekleyici nitelikte kullanılması gereken istisnalar ve özel yöntemler tartışılmıştır. Türk hukukunda mevcut olan düzenleme eksikliği ve bunun yorum yoluyla giderilebilirliği konusundaki görüşler ile çalışma sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, in order to analyze the juridical fact, it is first evaluated the mergers, in the context of the substantive law. It is demonstrated the different uses of term ?merger? in economic and commercial literature and doing so it is tried to show the differences between the law and the economics in this matter. It is underlined the characteristic components of a merger according to law. It is dealed also with the process of undertaking a merger and the separate transactions therein, under a classification of phases. It is determined, the dissolution without liquidaiton, the acquisition of new shares and the universal succession of title as the legal results of a merger. The second part of the study is reserved to the conflict of laws problems arising out of mergers. In this part, it is first intended to analyze the conflict of laws problems in the area of corporations in general. Therefore, the designation of the applicable law to corporations and the scope of the lex societatis are discussed. Afterwards, the author mentioned on the things to do to designate the applicable law in specific to mergers. It is aimed to clarify the theoretical problems of the conflict of laws arising out of the mergers and the principles to be utilized. It is explained the necessity to refer to multiple connection. It is discussed the applicaiton of the suggested conflict of law rules regarding the elements of a merger, the secondary and correcting exceptions and specific methods thereof. The study ends with the opinions and suggestions on the current legal status in Turkish Law.