Medeni Usul Hukuku'nda dava açılmasını'nın Maddi Hukuk açısından sonuçları
The solutions created at the Substantive Law bringing a suit at the Civil Procedural Law
  1. Tez No: 265628
  2. Yazar: AYŞE İMREN UFACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmış bu çalışmada, dava hakkı gibi Anayasa ile güvence altına alınmış bir hakkın, hukuk aleminde ne gibi sonuçlar yarattığı ele alınmıştır. Dava açılması asıl olarak usul hukukuna ilişkin bir kurumdur. Fakat, dava hakkının temelinde, tanınması veya korunması istenen asıl bir hakkın varlığı söz konusudur. Dolayısıyla, dava açılması salt usul hukuku alanında değil, bununla birlikte maddi hukuk alanında da bazı sonuçlar yaratmış olacaktır. Tezimizin konusunu da dava açılmasının maddi hukuk alanında yaratmış olduğu bu sonuçlar oluşturmaktadır. Bu doğrultuda dava hakkı, dava açılma prosedürü, dava açılmasının sonuçları ve özel olarak da dava açılmasının maddi hukuk açısından sonuçları bilimsel olarak incelenerek çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Proceeding right is a right, taken to secure at Constitution, that creates some kinds of solutions at law world and these solutions are subjected at this work written as a master thesis. Essentially bringing a suit is related with procedural law. But, at basis of proceeding right, there is a real right which is wanted to be recognized or protected. So, bringing a suit creates some solutions not only at the procedural law but also at the substantive law. These solutions, created at the substantive law by bringing a suit, exist the subject of our thesis. In this way, our work is completed by studying the proceeding right, procedures of bringing a suit, solutions of bringing a suit and especially solutions of bringing a suit according to substantive law.