İşyeri devrinin kazanılmış haklara etkisi
The effect of transferring of workplace on acquired rights
- Tez No: 277275
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
İş Hukukun temel amaçlarından birisi de işçilerin haklarının korunması ve iş sözleşmelerinin sürekliliğinin sağlanmasıdır. İşçilerin sözleşmelerinin devamını tehlikeye sokan en önemli uygulamalardan biri de işyerinin hukuki işleme dayalı devri sonucunda işveren sıfatında meydana gelen değişikliktir.İşyerinin devri ile ilgili düzenlemelere ilk kez 4857 sayılı İş Kanunu m. 6 hükmü ile yer verilmiştir. 4857 sayılı İş Kanundan önceki dönemde 1475 sayılı İş Kanununda sadece işçinin kıdem tazminatı (m. 14/2) ve yıllık ücretli izin hakkı (m. 53) ile ilgili sınırlı düzenlemeler bulunmaktaydı. Bu dönemde işyerinin devri ile ilgili olarak Yargıtay ve doktrin BK m. 179 hükmüne göre çözüm yapılması gerektiğini ileri sürmüştü. Uluslararası anlamda ise işyerinin devri, 77/187 sayılı Yönerge ve 98/150 sayılı Yönergeyi birleştirip tek metin haline getiren 2001/23 sayılı Yönerge ile düzenlenmiştir.Avrupa Birliği Yönergesine uyumlu olarak çıkarılan 4857 sayılı İş Kanunu m. 6 hükmünde, işyerinin devri sonucunda devir tarihinde mevcut olan iş sözleşmelerinin devralan işverene intikal edeceği, işçinin kıdeminin esas alındığı haklarda devralan işverenin, işçinin devreden işveren yanında işe başladığı tarihe göre işlem yapacağı ve salt işyeri devrinin taraflara iş sözleşmesinin fesih hakkını vermeyeceği şeklinde işçiyi koruyucu ve iş sözleşmelerinin sürekliğini sağlayan düzenlemelere yer verilmiştir.?İşyeri Devrinin Kazanılmış Haklara Etkisi? başlıklı tez çalışması üç ana bölüme ayrılarak incelenmiştir. Birinci bölümde, işveren, işyeri, işletme kavramları ile işveren değişikliğine yol açan nedenler: özel hukuktan kaynaklanan nedenler, kamu hukukunda kaynaklanan nedenler ve ticaret ortaklıklarının birleşmesi ve tür değiştirmesi başlıkları altında incelenmiştir.İkinci bölümde, işyerinin devri kavramı ve şartları, işyerinin bir bölümünün devri ile işyeri devrinin alt işverenlik, geçici iş ilişkisi ve iş sözleşmesinin devri gibi diğer üçlü iş ilişkileri ile karşılaştırılması konuları ele alınmıştır.Üçüncü ve son bölümde ise, işyeri devrinin Bireysel ve Toplu İş Hukuku ile Sosyal Sigortalar Hukuku ve diğer iş kanunlarından olan Basın İş Kanunu ve Deniz İş Kanunu açısından kazanılmış haklara etkisi inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main aims of Labor Law is to protect of employees and provide continuity of working agreements. One of the practices endangering the continuity of employees? working agreement is the change of employer after transferring of workplace legally.Legal arrangement related to transferring of workplace took place for the first time in sixth article of the law No.4857 in Labor Law. Before the law No.4857 in Labor Law, limited arrangements related to employees? dismissal pay (article 14/2), annual leave with pay (article 53) existed in the law No.1475. In this period Supreme Court of Appeals and doctrine brought forward that solution according to the article of 179 of Code of Obligations was necessary. On the international stage, transferring of workplace has been arranged in the rule No.2001/23 by combining the rules No.77/187 and No.98/150.In the sixth article of law No.4857 in Labor Law some arrangements protecting the employees? rights and providing the continuity after any transferring of workplace have been done.The thesis entitled ?The Effect of Transferring of Workplace on Acquired Rights? was studied in three main parts. In the first part, the concepts of employer, workplace, business and reasons leading to change in employer such as reasons because of civil law and public law and business corporation combinations and changes in class are investigated in related headings.In the second part, the comparison of the concept and conditions of transferring of workplace and of one part of workplace with other third-party relations such as subcontract work, secondment of transferring of workplace and taking-over of working agreement received consideration.In the last part, the effect of transferring of workplace on acquired rights in terms of Individual and Collective Business Law, Social Insurance Law and other Business Law including Press Law and Maritime Law was investigated.