Çeşitli Türk musikisi makamlarında ezan
The Moslem call to prayer in various Turkish music modes
- Tez No: 265643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAYRAM AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, geçmişten günümüze kadar okuna gelmiş geleneksel ezan makamlarının dışında bu güne kadar okunmamış veya kayıt altına alınmamış yedi farklı makamda ezan örnekleri sunulmuştur. Bu ezanlar, stüdyo ortamında okunmuş ve cd ile kayıt altına alınarak çalışmaya eklenmiştir. Okunan ezanlar notaya alınarak, makamları ile ilgili bilgiler verilmiş ve kayıtlar çerçevesinde tahlilleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, except traditional moslem call to prayer modes remained from the past to the present, seven different samples of moslem call to prayer which have not been yet given or recorded so far, have been submitted. These moslem calls to prayer were given in the studio and recorded in cds and were added to this study. The moslem calls to prayer?s notes were taken and information about their modes were given and analysed in accordance with their recordings.