Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmeler; yeniliğin küçük ve orta ölçekli işletmeler önemi
The small and medium-sized enterprises in the European Union and in Turkey; the importance of innovation in the small and medium-sized enterprises
  1. Tez No: 265644
  2. Yazar: BAHAR VARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
?Yenilik? günümüzün hızla değişen ve globalleşen dünya düzeninde ekonomik büyümenin temel itici gücü olarak görülmektedir. AB'de işletmelerin neredeyse % 99'unu oluşturan KOBİ'ler, mal ve hizmet üretiminde önemli bir potansiyele sahiptirler. Bunun sonucunda AB, KOBİ'leri yenilik politikalarının merkezine yerleştirmiş ve bu girişimlerin yenilik alanındaki potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yönelik pek çok düzenleme getirmiştir.Bu tezin amacı, AB'de KOBİ ve yenilik alanındaki gelişmeleri ve ulaşılan performans düzeyini incelemek ve bu alanda Türkiye'deki mevcut durumu AB ile karşılaştırmaktır. Türkiye'nin yenilik politikası büyük ölçüde AB ile uyumlu olsa da sistematik bir şekilde uygulanamaktadır. Türkiye'nin yenilik performansını ortaya koymasında karşılaştığı bir diğer önemli engel de risk sermayesi ve ?iş melekleri? gibi etkin finans kaynaklarının yaygınlaştırılamamasıdır. Bu durum yenilik faaliyetlerinin sadece üniversiteler ile kamu kurumları bünyesinde yapılabilmesine neden olmakta, özel sektör tarafından sağlanan yenilik destekleri yetersiz kalmaktadır.AB'de olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de işletmelerin % 99'undan fazlasını oluşturan KOBİ'ler, yenilik alanında da önemli bir potansiyele sahiptirler. KOBİ'lerin bu alanda karşılaştıkları temel sorunlar olan finansman ve yeni teknoloji gereksinimlerini daha etkin bir şekilde karşılayabilmek ve böylece bu girişimlerin yenilik potansiyellerini ortaya çıkarmalarını sağlayabilmek için ülkemizdeki yenilik politikalarının, AB'de olduğu gibi, büyük ölçüde bu girişimlere odaklı belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing and globalizing world order, ?innovation? seems the main driving force in economic growth. Representing more than 99 percent of the enterprises, the SMEs in the EU have significant potential in production of supply of goods and services supply. Consequently, the EU places these enterprises in the center of the innovation policies and took many initiatives in order to help them develop their full potential in this area.The aim of this thesis is to assess the developments and performance of the EU in the fields of SMEs and innovation and to compare the current situation of the Turkish economy in this area. Although the national innovation system in Turkey is coherent with EU, it is not implemented systematically by the authorities. Another important obstacle of Turkey revealing its innovation performance is the underdevelopment of the efficient financial resources such as venture capital and ?business angels? sector. This restricts the innovation activities to those initiated by only universities and public sector, and private sector support remained insufficient.Similar to European economy, SMEs, composing more than 99 percent of the Turkish enterprises, have also an important potential in the innovation field. In order to meet the financial and new technology requirements of these enterprises efficiently and make them reveal their performance, the national innovation policy of Turkey must be focused on these enterprises, as in the EU.