Uluslararası yatırımlarda dolaylı kamulaştırma
Indirect expropriation in international investments
- Tez No: 265656
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uluslararası yatırım hukukunda devletlerin yatırımcının yatırımına yaptığı müdahalelerin ne zaman dolaylı kamulaştırma teşkil edeceğine ilişkin açıklık bulunmamaktadır. Bu çerçevede doktrin ve yargı kararları çeşitli kriterler ortaya koymuş ve her olaya özgü ve birbirinden farklı içtihatlar ortaya çıkmıştır. Ne yatırımcılar ne de ev sahibi devletler bakımından bu alanda hukuki kesinlik ve öngörülebilirlik mevcut değildir. Bu durum karşısında devletler yeni yapılan iki ve çok taraflı yatırım anlaşmalarına bir yandan dolaylı kamulaştırmanın tespitinde dikkate alınacak kriterler getirmişler, diğer yandan da devletlerin dolaylı kamulaştırma iddialarından muaf tutulabilmesi için çeşitli istisnalar öngörmeye başlamışlardır. Bu alanda yeni değerlendirmelerin nasıl yapılacağı bilinmemekle birlikte, hakem kararlarında artık yatırıma yapılan müdahalelerin dolaylı kamulaştırma kapsamında olmadığı durumlarda devletin adil ve hakkaniyete uygun muamele yapma yükümlülüğü çerçevesinde değerlendirme yapılması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
It is not clear under international law as to when a government measure can be considered as indirect expropriation. In this respect, various factors have been proposed both by the commentators and arbitrators application of which led to different conclusions in every case. Both the investors and the governments are affected by the uncertainty in this area of law. As a response from the side of the governments, new generation investment treaties are designed to include the factors to be taken into account in determining the occurrence of indirect expropriation as well as a police power exception so that the governments may be exempted from paying compensation to the investors when they act within the scope of such police powers. Although it is not possible to predict the new developments in the area, it may be expected from the arbitrators to examine the cases under the fair and equitable treatment guarantee provided by the governments when the measures taken by the government against the investor can not qualify as indirect expropriation under the circumstances.