İlköğretim okullarında stratejik planlama (Uşak ili örneği)
Strategic planning in primary schools (Uşak province case)
  1. Tez No: 265686
  2. Yazar: YAŞAR DÖKMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda gözlenen hızlı değişim ve küreselleşme, birey ve örgütler açısından, belirsizlik düzeyinin artmasına ve kabul görmüş bir takım sınır çizgilerinin giderek yok olmasına sebep olmaktadır. Bu koşullarda birey ve örgütlerin uzun vadede varlıklarını sürdürebilmeleri için değişimin hızlı ritmine ayak uydurabilmeleri gerekmektedir. Mevcut koşullara uyum sağlayabilmek için de örgütler, stratejik planlamaya ihtiyaç duymaktadırlar.Süreçsel anlamda işbirliği gerektiren stratejik planlama, eğitim örgütleri açısından da kamu okullarının birlikte hareket etmesini, böylece ülke çapında eğitim ve üretim ilişkisinin güçlenmesini sağlayabilmelidir. Türkiye'de bulunan devlet okulları, değişme olgusundan hareketle, çevreye uyum sağlama ve eş zamanlı olarak değişime yön verebilmek için çeşitli stratejiler geliştirmekte ve uygulamaktadırlar.Eğitim örgütleri olan ilköğretim okullarında stratejik planlamaya yönelik var olan durumu ortaya çıkarmak için yönetici ve öğretmenlerin görüşlerinin saptanması ve saptanan duruma ilişkin değerlendirmenin yapılabilmesi amacıyla durum çalışması modeline göre desenlenen araştırmada, 2009?2010 eğitim öğretim yılında Uşak ilinde bulunmakta olan sosyo ekonomik düzeyi farklı üç ilköğretim okulunun yöneticileri ve bu okulların OGYE ekiplerindeki öğretmenler araştırmanın katılımcılarını oluşturmuştur. Stratejik planlama ve stratejik planlama süreci ile ilgili alanyazın taraması ışığında araştırmacının hazırladığı ve uzman görüşü alınarak son hali verilen sorulardan oluşturulan görüşme formları geliştirilmiş ve bu bağlamda yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle veriler toplanmıştır.Stratejik planlama uygulamaları hakkında elde edilen veriler doğrultusunda okullarda uygulanan stratejik planlama süreciyle ilgili beş tema (Stratejik planlama hakkında genel görüşler, Ekip üyelerinin üzerine düşen görevlere ilgili görüşler, Stratejik planlamada karşılaşılan sorunlarla ilgili görüşler, Stratejik planlamanın sağladığı kazançlarla ilgili görüşler, Swot Analizi başlıklarına ilişkin görüşler) belirlenmiştir. Bu temalarla ilgili elde edilen veriler ışığında bulgular geliştirilmiştir. Çalışmalar sonunda elde edilen bulgulara dayalı olarak her bir temayla ilgili çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid change and globalization, observed in the century we have been, causes an increase of uncertainity and diseappearing the borders which have been accepted for human beings and organizations. In these cases human beings and organizations have to keep up with the rapid rhythm of the change in order to maintain their presence in the long term. The organizations need strategic planning in order to adjust present conditions.Strategic planning which needs cooperation as regard as process, it also has to be able to provide the coooperation of the public schools meanwhile the stronger relationship between education and production in terms of educational organizations. The public schools in Turkey acting on the concept of change are developing various strategies and practising them in order to adapt to environment and to shape the change synchronously.In this study which was designed according to the case study model with the aim of revealing the current case about strategic planning in primary schools which are educational organizations and stating teachers? and managers? views and assessing the determined case, three primary schools from different socio economic status in Uşak were chosen. The participants of the study consist of the school managers and the teachers involved in School Development Management Team (SDMT) in the three primary schools from different socio economic status during 2009-2010 academic year. In the light of literature review about strategic planning and the process of strategic planning the interview forms were developed from the questions prepared by the researcher and finalized by seeking the opinion of an expert and data were taken by means of semi-structured method.Based on the data about strategic planning practices, five elements (General views about strategic planning, Views about the missions of the SDMT members, Views about the problems of strategic planning, Views about the gainings of strategic planning, Views about the titles of SWOT analysis) were determined. The findings were developed in the light of data about these elements. Based on the findings derived at the end of the research, various suggestions concerning every single element were made.