Bakım planlama faaliyetlerinde tamsayılı doğrusal programlama ve bir uygulama
Integer programming on maintenance planning activites and an application
  1. Tez No: 265684
  2. Yazar: ESER CÖMERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Organizasyonlar ve sistemlerin, kendilerinden beklenen talepleri karşılamak amacıyla kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde kullanması gereklidir. Bu kapsamda bir üretim tesisi veya bir sistemin amaçlarını yerine getirebilmesi için, faaliyetlerini sürekli olarak devam ettirilebilmesini sağlayacak bakım faaliyetleri ile planlanmasını gerçekleştirmesi son derecede önemlidir.Çalışmada, jet uçaklarının fabrika seviyesinde bakımlarının yapıldığı bir kamu işletmesinde tamsayılı doğrusal programlama tekniği kullanılarak bakım planlama modeli oluşturulmuştur. Çalışma iki bölüm olarak hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde işletmelerde bakım fonksiyonu ve bakım-onarım faaliyetleri açıklanarak, bakım faaliyetlerinin organizasyon yapıları ve bakım türlerine değinilmiş, etkin bir bakım planlamasının gerçekleştirilebilmesi için gereken yöntemler açıklanmıştır. İkinci bölümde, uçak bakımları ve sınıflandırmaları incelenerek uygulamanın yapıldığı uçak bakım tesisinin faaliyetleri anlatılmıştır. Uygulama bölümünde, uçak ünitelerinin bakımlarının gerçekleştirildiği müdürlükte, mevcut işgücü kapasitesi dahilinde bakımı gerçekleştirilebilecek optimum ünite miktarlarının belirlenmesi amacıyla tamsayılı doğrusal programlama modeli oluşturulmuştur. Model LINGO programında çalıştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations and systems must utilize their resources effectively to satisfy expected demands. Consequently, maintenance activities and planning is critically important for plants and systems in order to maintain their activities and achieve their goals.In this study, a maintenance planning model was constituted by using integer programming in a maintenance factory of military aircrafts. The study is organised into two sections. In the first section, function of a maintenance system and maintenance activities are described and explained, in addition to this, required methods is mentioned for effectively maintenance planning and scheduling. In the second section, aircraft maintenance activities and facilities of plant in which application was performed is explained. In the final part of the study, a model was developed using integer programming technique in order to determine optimal production quantity of equipments related to capacity of employment in a department of the factory where aircraft?s equipments can be repaired and then the improved model was run with Lingo that is used as optimization program and solutions were evaluated.