Endüstriyel firmalarda stratejik satınalma yönetiminin yapısı, işleyişi ve uluslararası bir firma uygulaması
The structure and working of strategic puchasing management and an international company application
  1. Tez No: 265703
  2. Yazar: SEZGİ UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. FİGEN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Satın alma yönetimi, malzeme ve hizmetlerin doğru kalitede, doğru miktarda, doğru zamanda, doğru fiyatla, doğru kaynaktan sağlanması için çalışır.Bu tez çalışmasında, satın alma yönetimi ve satın alma uygulamaları araştırılmıştır. Araştırma sürecinde satın alma yönetiminin teorik gelişimi, önemi, fonksiyonları irdelenmiş ve işletme uygulamalarına bakılmıştır. Yapılan uygulama çalışması sonucunda bir örnek işletmenin satın alma fonksiyonları ortaya konulmuş ve satın alma uygulamaları incelenmiştir.İlk bölümde genel olarak, satın alma fonksiyonu, işleyişi ve tedarik kavramı açıklanmıştır. Yine bu bölümde satın almanın önemi, işletme içindeki yeri, satın alma işleyişi, tedarik yönetimi ve satın almanın geçmişten günümüze gelişimi ayrıntılı olarak incelenmiştir.Uygulama bölümünde ise örnek işletme olarak uluslararası alanda faaliyet gösteren bir firmanın stratejik satın alma fonksiyonları ve uygulamaları araştırılmıştır. Mevcut satın alma yönetimi, satın alma akışı, satın alma organizasyonunda yaşanan değişiklikler üzerinde durulmuş ve değerlendirilmesi yapılmıştır.Yapılan bu çalışma ile satın alma süreçlerinin iyi yönetilmesinin, günümüz işletmeleri için çok önemli olan maliyet optimizasyonunu sağlayan en önemli süreçlerden biri olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purchasing function deals with obtaining the materials and services with the right quality, in the right quantity, at the right price, from the right source and at the right time.In this thesis, purchasing management and purchasing applications were studied. The theoretical develeopment of the concept and examples in business enterprises were explained.In the first section of the thesis study, purchasing and supplying functions, its importance to the companies, the development of purchasing and its usage as a main tool to reduce enterprice costs were explained.After these theoretical sections, an example of a global company in automotive and white goods industry was selected and Purchasing and Supply management, purchasing process, the development of the application, the changes in purchasing organization currently existing in company and the effects on the overall process was evaluated.For conclusion, with the data obtained from literature, previous studies and company applications, it is observed that purchasing is one of the most important function for reducing the cost of companies.