Çağdaş heykelde tasarım süreci
Design process of modern sculpture
- Tez No: 265724
- Danışmanlar: DOÇ. RAHMİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanı diğer canlılardan ayıran başlıca özelliği ihtiyaçlarını karşılayacak objeler üretebilmesidir. Bu şekilde üretilen her obje bir tasarım sürecinden geçer. İşlevsel bir özelliği olmasa da sanatsal üretim de bir tasarım süreci sonrasında var olur. Sanatın en eski dallarından biri olan heykel sanatı da tarih içerisinde tasarım süreci bağlamında değişikliklere uğramış, bu değişikliklerin en önemlisi modernizm ile birlikte olmuştur. Bu tez çalışması, çağdaş heykelde tasarım süreçlerinin ne şekilde gerçekleştiğinin, dönemin önemli sanatçılarının çalışmalarından örneklerle anlaşılmasını sağlamayı amaçlamıştır.Bu amaca yönelik olarak birinci bölümde öncelikle heykel tanımlamaları değerlendirilmiştir. Çağdaş heykelin, içinde yaşadığı modernizm olgusu tarihsel süreci içerisinde incelenmiş ve heykel sanatının bu süreç içinde geçirdiği değişim ve dönüşümler ele alınmıştır. Ayrıca modernizme getirdiği farklı bakış ile 1960 sonrası her alanda etkili olmuş olan postmodernizm kavramı ve heykele yansımaları da bu bölümün içinde bir alt başlık altında değerlendirilmiştir.İkinci bölümde, tasarım kavramı incelenerek, tasarımın oluşum sürecinde olması zorunlu olan problem, yaratıcılık ve tasarım nesnesi, tasarım süreci başlığı altında endüstri tasarımı ile sanatsal tasarımın farklılıkları göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde de öncelikle modern öncesi heykel tasarımının nasıl oluştuğu, ardından heykelde kullanılan malzeme ve yöntemlerin tasarım sürecine etkileri ele alınmış ve son olarak çağdaş heykelin önemli sanatçıları üzerinden tasarım süreçleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To product objects to provide his needs is main feature that separates human from other living things. Every object that product same way follows a design process. Even if artistic production has not a functional feature, it also exists after following a design process. One of the oldest branchs, sculpture, has evolved with history in the context of design process and the most important changes has happened with modernism. This research is aimed to provide an understanding what has occurred in design processes in modern sculpture with examples of the important sculptors of the period.For this purpose, firstly describing of sculpture were evaluated in the first chapter. Modern sculpture which is living on phenomenon of modernism was examined in historical process and sculpture?s change and transformation were discussed in this process. Post-modernism in 1960 also brought with different views have been influential in every aspect of the concept of postmodernism and its reflections in the sculpture in this section has been evaluated as a subhead.In Section Two, design concept was examined. With consideration differance between endustrial and artistic design Problem, Creativity and Designed Product which are essential subjects of design concept was researched under Design Process title.How Pre-modern sculpture design occured, effects of materials and techniques used on design process were interrogated firstly. And finally, design processes of the important artists of modern sculpture were examined.