Okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim programına yönelik değerlendirmeleri
Examinings about pre-primary cirruculum of pre-primary school's teachers
- Tez No: 265770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA KAYMAK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Okul öncesi dönem insan yaşamının temelini oluşturur. Bu dönemdeki yaşantılar bireyin gelecekteki hayata bakış açısını da önemli ölçüde etkiler. Öncelikle çalışan annelerin çocuklarına bakım ve risk altındaki çocukların diğerleriyle eşit düzeylere gelmesi için açılan anaokulları, günümüzde çocukların bireysel gelişimlerini en üst seviyeye çıkarmak, sosyalleşmelerini sağlamak, çevreye duyarlılıklarını artırmak ve temel becerileri kazandırarak onları ilköğretim birinci sınıfa hazırlamak amacıyla hizmet vermektedir. Bu hedeflere ulaşılabilmesi için okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan program bu dönem çocuklarının öğrenme ihtiyaçlarının karşılayabilir nitelikte olmalıdır.Programın başarı ile uygulanmasını sağlayan en temel öğelerden birisi okul öncesi öğretmenidir. Bu nedenle okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin okul öncesi programının uygulanmasına yönelik görüşleri önem kazanmaktadır. Öğretmen görüşlerinin incelemesinden elde edilen katkı ve sonuçlar, okul öncesi çocuğunun eğitimde fırsat eşitliğine yönelik karşılaşılabileceği sorunları en aza indirebilir. Araştırmada, okul öncesi dönem çocuğuna gerekli bilgi, beceri, tutum ve değer yargılarını kazandırmada uygulanan programın ve okul öncesi öğretmeninin önemini vurgulanmaktadır. Araştırmanın genel amacı, Kars ili ve ilçelerinde görev yapan okul öncesi eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin uygulanmakta olan okul öncesi eğitim programına yönelik görüşlerinin incelenmesidir.Araştırma, betimsel bir alan araştırmasıdır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Uzun (2007) tarafından geliştirilmiş anket kullanılmış, verilerin analizi SPSS 16.0 paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Analiz işleminde kay-kare test tekniği kullanılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin okul öncesi eğitim programına yönelik görüşleri ?Çalıştıkları kurumun türü?, ?En son mezun oldukları bölüm?, ?Mesleki kıdem? ve ?Sınıfta bulunan öğrenci sayısı? değişkenlerine göre incelenmiş ve ankette bulunan maddelerin bu değişkenlerle ilişkisi olup olmadığına bakılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin çoğu anaokullarında çalışmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenler ağırlıklı olarak okul öncesi öğretmenliği mezunudur. Öğretmenlerin çoğunun mesleki kıdemi 0-5 yıl arasındadır. Öğretmenlerin görev yaptığı sınıflardaki çocuk sayısı ağırlıklı olarak 16-20 arasındadır. Öğretmenlerin okul öncesi eğitim programını uygulama konusundaki görüşleri araştırmanın 2. alt problemindeki değişkenlerle karşılaştırıldığında; bu görüşleri ile anketin 18., 20., 25., 26., 36., 39., 43. ve 45. maddeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: program, görüş, okul öncesi, öğretmen, çocuk
Özet (Çeviri)
Pre-primary school period forms the esense of human beings. The experiences adopted during that period of time are very effective in terms of attitude toward life. Initially, pre-primary schools were authorized to take care of the children whose mother have an outside major and enable the equality of children under risk with the others. Today, these schools are vigorous for forcing the capacity of children so as to benefit from it in the highest sense, socializing them, making the students more sensitive toward the environment and preparing them fort he first grade of primary school by getting many required abilities. So as to capture these targets, the program implemented at the school should be in the mood covering any ability for the needs of such students.One of the important figure in implementing the program succesfully is pre-primary school teacher. So, the ideas of pre-primary school teachers are getting more and more important day by day in terms of implementing pre-primary school program. It is quiet possible to minimize the probability of unequality of opportunity in education by using the supporting ideas of teachers. In the research what is emphasized is the importance of pre-primary school teacher in terms of students? covering the required information, ability, skill, attitude and so on? The general aim of this research is analysing the thought of the teachers who are working in the schools both in the centre of Kars and in the villages in implementing the existing program.This reseach is a depicting field research. What is used in the research is the survey produced by Uzun (2007) as a means of colecting the data and the collected data was analysied by SPSS 16.0 packet program . The analysises is made by chi-square test. The ideas of pre-primary school teachers toward pre-primary school education program have been analysied and checked whether they have diversity in their vision and or not from the perspective of such items: ` The type of the instutionwhere they work?, `The last department that they graduated?, `Proffessionel seniority? and `The total number of the students in the classroom?.The findings of research are those: Most of the teachers works in the pre-primary schools. Most of tehe teachers are pre-primary scholl teachers. The seniorities of teachers are between 0 and 10 years. There are between 15 and 20 children in the classrooms. The opinions of theachers about pre-primary curriculum have been compared with the survey?s topics. There is a meaningful relation between this opinions and 18., 20., 25., 26., 36., 39., 43. and 45. topics of survey.KEY WORDS: Program, thought, pre-primary, teacher, child.