Kağızman yerli ağzı (inceleme metinler sözlük)
Dialeckt in Kağizman
- Tez No: 265771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma çeşitli yönlerden standart dilden farklılıklar gösteren Kağızman Yerli ağzıyla ilgilidir. Doğu grubu ağızları arasında değerlendirilen Kağızman Yerli ağzı inceleme, metinler ve sözlük şeklinde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın inceleme kısmı; ses bilgisi, şekil bilgisi ve cümle bilgisi olmak üzere üç ana başlıkta hazırlanmıştır.Birinci bölümde ses bilgisi üzerinde durulmuştur. Yerli ağzına özgü ünlülerve ünsüzler metine dayalı olarak tespit edilmiş, standart dil ile ses değişimleri incelenmiş ve ağza özgü ses olayları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ağız, şekil bilgisi açısından incelenmiş, ekler ve sözcükler standart dil ile karşılaştırılarak ele alınmıştır. Kelime yapım ekleri, ve diğer ekler metne dayalı olmak üzere örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü ise cümle bilgisinden ibarettir. Cümle türleri, söz dizimi, sözcük grupları metinlerden seçilen örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.İnceleme kısmının ardından üzerinde inceleme yapılan metinler sunulmuştur.Daha sonra metne dayalı bir sözlük hazırlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is related to local dialeckt in Kağızman which is diverged fromstandad language because of vanous sides. Local dialect os Kağızman which is evaluated in astern group dialects is tried to examine in shape of examination, texts and dictionary. The examination part of study is prepared in three main titles as phonetics, morphology and syntax.İn the first chapter, dwelled on phonetics. Vowels and consonants which are unique to local dialect are fixed based on the text, standard language with sound changes are examined and dwelled on sound plots which are unique to dialect. İn the secend chapter, dialect is examined in terms of morphology, affixes are tired to explain with some examples based on the text. The third chapter is composed of syntax and word groups are tried to explain with examples which are choosen from texts.After examination part, the texts which are examined on are presented. Afterthan adictionary based on the text is tried to prepared.