Modern resim sanatında fotoğrafın rolü
The role of photography in modern art
- Tez No: 265841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEREN İLDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsanoğlu, tarih sahnesine çıktığı günden itibaren, günlük hayatını devam ettirebilmek için bir takım gereksinimlere ihtiyaç duymuştur. Temel olarak beslenme, barınma ve korunma gibi ihtiyaçlarını giderme amacıyla, çeşitli faaliyetlerde bulunan insanoğlu, böylece teknolojik gelişmelerin de yolunu açmıştır. İlk zamanlarda teknoloji, bilimden bağımsız, günlük ihtiyaçları giderecek yöntemler çerçevesinde gelişmiştir. Zamanla değişen toplumsal şartlar, insanoğlunun ihtiyaçlarını ve beklentilerini de çeşitlendirmiştir.Sanat ve teknoloji birbirleriyle sürekli etkileşim halinde olan ayrılmaz iki parça olmuştur. Bu etki, özellikle Endüstri Devrimi sonrasında, sanat, makine ve bilimin birbirleriyle daha da fazla kaynaşmaya başladığı dönemlerde belirgin hale gelmiştir. Görüntü kimyasal olarak kaydedilmeye başladıktan sonra resim farklı bir kimlik kazanmaya başlamıştır. Fotoğrafın özelliklerinden etkilenen resim sanatı,1900'lü yılların başında modernizmle birlikte birçok akım ile kendini göstermiştir.Fotoğraf teknolojisi, sanat ve toplum arasındaki etkileşimi gözler önüne sermektedir. Buna bağlı olarak, sanat akımları insanlığın kronolojikleşme sürecinde, teknolojik kültürün aşılanmasında ve yayılmasında kayda değer bir rol üstlenmiştir.Bu tezde, tarihsel süreç içinde teknoloji ve sanatın birbirleri üzerindeki etkileri irdelendi. Günümüzde gelinen noktayı en iyi şekilde anlayabilmek için tarihsel süreçte yaşanan gelişmelerin ortaya konması gerektiği düşüncesinden yola çıkılarak, gelişme evreleri kronolojik bir sırayla aktarıldı. Dönemsel ayrımlar yapılırken, dünya tarihinde önemli dönüşümlerin yaşandığı dönemler baz alındı. Fotoğraf teknolojilerinin sanat üretimi üzerine etkisi, bunların yarattığı olanaklar ele alındı.
Özet (Çeviri)
Since the appearance of human kind on earth, he had various needs. Trying to meet his basic needs such as nourishment, sheltering and protection, he led the progress of technological improvements. Initially, technology was independent of since, solely for the purpose of meeting daily needs. Conditions changing in time created a diversity of needs and expectations for the human kind.Science and technology are two inseparable parts that are in a constant interaction. This effect has become more distinct after the Industrial Revolution where art, machine and science blended each other. Image having been recorded chemically, the art of drawing had a new identity. Drawing affected by photography, has witnessed many movements in early 1900s with modernization. The technology of photography has demonstrated the interaction of art and society. Thus, artistic movements had a significant role in making human kind chronological, inspiration and extension of technological culture.In this thesis, the effect of technology and art on each other during the history has been underlined. In order to understand the current point clearly, developmental stages have been stated in a chronological order considering the necessity of introducing developments throughout the history. Periods of significant social transformations in world history were chosen while making periodical distinctions. The effect of photography technology on art production and possibilities thereof were considered.