Postaktivasyon sonrası potansiyelinin dikey sıçrama ve sürat performansına akut etkisi
The acute effect of posactivation potantion on vertical jump and sprint performance
- Tez No: 265842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL GELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma postaktivasyon potansiyelinin sürat, skuat sıçrama ve dikey sıçrama performanslarına etkisini araştırmak için yapılmıştır. Bu amaçla, Bursa'da 1. ve 2. Ligler de basketbol oynayan, yaş ortalaması 18.45±2.63 yıl, boy 195.8±6.92, beden ağırlığı da 91.45±8.33 olan, 25 erkek sporcu denek olarak kullanılmıştır.Araştırmanın başlangıcında tüm sporcular sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra araştırmaya katılacak olan 25 kişilik grubun boy ve kiloları tespit edildi. Araştırmaya katılacak olan deneklerin her birinin maksimal skuat değerleri testlerden 2 gün önce belirlendi ve %90, %85, %80, %75, %70'lik değerleri hesaplanmıştır. Deneklere ön yükleme yapılmadan bir gün önce ön yüklemesiz olarak sıçrama ve sürat testleri uygulanmıştır. Deneklere genel ısınma ardından skuat ön yüklemesi gerçekleştirilmiş hemen ardından da sırasıyla, dikey sıçrama, skuat sıçrama ve 30m sürat testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to investigate the impact of postactivation potential on speed, squat take off, and vertical take off performances. To this aim, 25 male athletes playing basketball in Bursa in the 1st and 2nd Leagues, whose average of age is 18.45±2.63 years, average of height is 195.8±6.92, and average of body weight is 91.45±8.33 are used as test subjects.At the beginning of the research, all of the athletes went through physical tests. Then, heights and weights of the group of 25 people that will attend the research were determined. Maximal squat values of each subject that will attend the research were determined 2 days prior to the tests and the values of 90%, 85%, %80, 75%, 70% have been calculated. One day prior to the pre-loading to the subjects, take off and speed tests were carried out without preloading.After general warm-up, squat preloading was applied to the subjects and immediately after that, vertical take off, squat take off, and 30m speed tests were carried out respectively.