Yahudilik'te ve İslam'da Arz-ı Mev'ud anlayışı
Jewish and İslamic perspective of Promised Land
  1. Tez No: 265843
  2. Yazar: FATİH MEMİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mukaddes topraklar Yahudilik ve İslam için önemini ve güncelliğini korumaktadır. Tezimizde Yahudilik ve İslam'ın bu konu hakkındaki bakışını ortaya koymaya çalıştık.Yahudilik ve İslam, seçilmişlik düşüncesinden ve vadedilen bir topraktan bahseder. Yahudilik konuya karşılıksız bir bağış ve ne olursa olsun bozulmayan bir sözleşme gözüyle bakmaktadır. İslam ise seçimin şarta bağlı olarak gerçekleştiğini ve şart yerine geldiği müddetçe vaadin yerine getirileceğini bildirmektedir. Yahudilik bu toprakların kendi hakları olduğu iddiasında bulunup bütün ilke ve kurallarını bu topraklara göre düzenlemektedir. İslam ise seçilmişliğin bir devir-teslim süreci olduğunu, Yahudilerden önce de başka toplumların seçilerek karşılıklı anlaşmalar yapıldığını, şimdi de bu hakkın Yahudilerden alınıp Müslümanlara verildiğini ifade eder.Bu toprakların özel bir statüsünün olmadığı, toprağı önemli yapanın üzerindeki insan olduğu bildirilir. Önemli olan rahat ve huzurlu bir toprak parçasında din ve kültürü devam ettirebilmektir. Ondan dolayıdır ki Hz. Yakup kutsal toprakları bırakıp Mısır'a gitmiş ve Hz. Peygamber Mukaddes Belde Mekke'den ayrılıp Medine'ye hicret etmek zorunda kalmıştır. Bu topraklarla anlatılmak istenen şey şudur: Dinlerini huzur içinde yaşayabilecekleri, kendi kendilerinin egemenleri olacakları bir toprak parçasında hükümranlık sürmek. Kuran'ın bu konuya değinmesini ise bir tescil anlayışı olarak değil bir yanlış anlamayı düzeltme olarak algılamak gerekir
Özet (Çeviri)
Holy lands still keep their importance for the three big religions. In this thesis, we try to indicate the point of views of Islam and judaism.Judaism and islam are about the idea of being chosen and promise of land. judaism sees the issue as an unreturned sacrifice and unbroken oath no matter what happens.however, İslam declares that choosing is dependent on the condition and as far as the condition is occurred, promise will be fulfilled. On the other side, judaism advocates this part of earth belongs them and they edit all their principles and rules are according to this idea. but islam considers it as a periodic taken and given process. According to Islam, other societies were chosen and they made deals before jews,but now this mission is taken from jews and given to Mohammed's ummah(followers)It is said that this part of land does not have a special spot but it is important because of the people they live on that land.Its importance is derived from its comfort and peace. Moreover, on this area, aim is to settle and inherit their religion and tradition. For this reason, Jacop left the sacred places and went to Egypt and for the same reason Our Prophet also left the divine city Mekkah and migrated to Medinah. In this region, main goal is that to live the religion peacefully and to be governed by own themselves. the reason of holy quran?s touch to this issue is not to approve but to correct the misunderstanding.